Gå direkt till Nyheten (Fortsatt högt betyg till kommunen av Lidköpingsbor)

 
  1. Lidköpingsnytt.nu
  2. 04 December 2023

Sök i Lidköpingsnytt arkiv

Mer eller mindre relaterat

Fortsatt högt betyg till kommunen av Lidköpingsbor

Publicerad Tuesday, 10 June 2008, 18:24 av Björn Smitterberg

Lidköpingsborna fortsätter att ge högt betyg till Lidköpings kommun. Det framgår av en ny medborgarundersökning som publicerats i dag. Men politikerna får sämre betyg.

71 procent av invånarna i Lidköping kan tänka sig att rekommendera andra att flytta till Lidköping – och det är ett  mycket högt betyg.

Undersökningen är gjord av Centrum för Marknadsanalys AB – och kommer att liggatill grund för flera olika diskussioner i Stadshuset den närmaste tiden. En motsvarande undersökning har gjorts bland flera andra kommuner och det visar sig att Lidköping får en särställning – kommunen får ovanligt högt betyg.

Så var det även 2006 och genomgående konstateras att förändringarna i attityder är mycket små.

Vatten, räddningstjänsten, livsmiljön och renhållningen ger Lidköpingsborna absolut toppbetyg.

Däremot är förtroendet för politikerna lågt, man tycker också att de allmänna kommunikationerna är för dåliga.

Äldreomsorgen hör till de verksamheter som får bättre betyg än tidigare. Men förtroendet för politikerna har försämrats. Även det kommersiella utbudet och fritidsmöjligheterna har fått sämre betyg nu än för två år sedan.