Gå direkt till Nyheten (Publicerar trafiksyndare i Götene)

  1. Lidköpingsnytt.nu
  2. 18 maj 2026

Sök i Lidköpingsnytt arkiv

Mer eller mindre relaterat

Publicerar trafiksyndare i Götene

Publicerad måndag, 14 juli 2008, 09:44 av Redaktionen

Kristian Ribberheim i Götene har börjat publicera bilder av trafikförseelser på internet. Kristian Ribberhem slås upp på kvällstidningarnas sidor i dag för att han fotograferar bilar och trafikanter som han tycker bryter mot reglerna.

– Det är rena rama vilda västern i Götene, folk parkerar hur som helst, säger han till GT/Expressen och hävdar att bilisterna i Götene är okunniga i trafikfrågor och risken att bli bötfälld är liten.

 

6 Kommentarer
Inline Feedbacks
Visa alla kommentarer
Observer
Gäst
Observer
14 juli, 2008 11:26

Så har då en politiker i Götene gett FRA lagen ett lokalt ansikte!

Det är bedrövligt när privat personer tar lagen i egna händer. Har sedan samma person politiska uppdrag ställs frågan om mognad och förståelse för ett demokratiskt samhälle på sin spetts!

Om man har ett politiskt uppdrag och inte är nöjd med samhällets agerande får man använda sina politiska kanaler, ganska självklart!

Om man nu tycker att trafikanter i Götene är ett särskilt dåligt släkte skall man väl anmäla dem till myndigheten som ser till efterlevnaden av lagstiftningen – Polisen?!

Att hänga ut oskyldigt dömda och påstå att en förseelse är begången måste man väl ändå vara myndighet för att göra!

Denne politiker är en skam för sitt parti!

Hoppas någon uthängd anmäler så det lokala FRA spanandet i Götene upphör!

Jörgen Larsson, Oberoende liberal
Gäst
Jörgen Larsson, Oberoende liberal
14 juli, 2008 05:24

Observer serverar ytterligare en sanning!

Är detta en FRA konsekvens?

Lokala missnöjespolitiker som förklädda i rikspartiers kläder tar ton för ett samhälle utanför den demokratiska arenan!

Det är inte utan att man snabbt hamnar i tanken bakom järnridån på den tiden då grannen inte var din granne utan din största fiende!

Vart är vi på väg om lokalpolitiker skall få agera rättskipare och där till med metoder som tydligen är i gråzonen till rätt och fel! Och där till representera ett parti som håller etik och moral högt!?

Nej, låt polisen vara polis och busschauffören just busschaufför så har vi nog ett samhälle flera kan trivas i!

Andreas
Gäst
Andreas
14 juli, 2008 05:55

Jösses, att folk orkar lägga ner så mycket energi på att haka upp sig på vad andra gör fel, visst, kan hålla med om att det kan vara lite rörigt bland parkeringarna i götene ibland,men hur ofta sker det olyckor p.g.a det? I princip aldrig.

En annan kul grej att notera, hur smart och trafiksäker är Kristian Ribberheim i Götene när han sitter i sin stora buss och grejjar och tar kort med sin kamera samtidigt som han kör?

Magnus
Gäst
Magnus
15 juli, 2008 08:39

Måste vara jobbigt att störa sig på allt och alla hela tiden. Som Andreas skriver så bör inte en busschaufför sitta och pilla med en digitalkamera när man kör runt med resenärer. Pinsamt!

Tage
Gäst
Tage
15 juli, 2008 09:17

Det värsta med allt det här är väl ändå att han riskerar sina medresenärer och andras liv när han kör buss samtidigt som han tar kort. Hoppas bussbolaget tar tag i det här för jag vill inte att mina barn ska åka i hans skolbuss när han letar felparkerare istället för att titta på vägen. Vill han leka ”polis” och skämma ut sig får han göra det på fritiden när han inte kör. Frågan är om han inte är oansvarigare än de felparkerare han dömer.

Bonne
Gäst
Bonne
16 juli, 2008 03:49

Jippi! Låt oss alla bli våra egna poliser och utdöma straff som vi vill. Avlyssna grannen är ju numera lagligt, bara att fråga FOA om detaljerna.
Kul att se att en del folk inte inser att de själva är de största bovarna… Blir ännu roligare när han kraschar med sin buss och kör över ett par barn för att han skulle fotografera några som parkerat lite snett.