Debatt: Tunna program för kommunpolitiker
Publicerad tisdag, 22 juli 2008, 11:07 av InsändareI en debattartikel redovisar Karin Andersson vad hon läst på om den lokala politiken för partierna i Lidköping – och hon tycks inte vara särskilt imponerad.
Här är debattartikeln i sin helhet:
– – – –
Jag har vid flera artiklar under synonym varit kritisk till att kommunpolitiken varit profillös och färglös. Eftersom politikerna valt från flera håll, inte alla, att avstå från polemik har jag valt att denna gången skriva mitt namn.
Jag har under regniga dagar roat mig med att läsa igenom V, S, Fp, C och M partiprogram i den mån jag hittat dem och man inte hänvisar till riksplanet. Jag rekommenderar alla medborgare att göra detta istället för att lita på media och inlägg, då det där finns klart angivet vad partierna vill åstadkomma. Jag tror de flesta kommer att bli mycket förvånade.
Folkpartiet som har sina ”budord” nedskrivna på en hemsida framtagen av klass 1B, om man får gissa, utlovar bl.a hårda tag mot måsar i centrala staden, rastgårdar för hundra i centrum och snabbare snöröjning (tunga saker alltihopa). Mp hänvisar till riksprogrammet (om jag nu inte gjort fel på deras sida), liksom V. Centerpartiet briljerar med ett lokalt partiprogram (ingen värdering på vad det innehåller) som är omfattande och djuplodande, och ger verkligen intrycket av en genomarbetad lokal politisk tanke som förts ned på pränt. Bara Centerns arbete på detta planet borde ge dem fler röster.
S har ett tiopunkts program med de viktigaste punkterna, där ett av dessa tio är jämnställda löner och rätt till heltidsarbete för kommunanställda, en unik grupp i samhället, samt en punkt att man är emot allt våld. Jo jag tackar; finns det partier som är för våld?
M har en enkel uppspaltning med generella åtgärdspunkter, bl.a senareläggning av barn och ungdomars alkoholdebut. Jag trodde vi var överens om bland oss vuxna att barn och ungdomar inte skall dricka alls, det är väl därför vi har en 20-årsgräns på bolaget, kraftfullt röstfiske kallar jag sådant.
Jag vill inte ironisera för mycket över lokalpolitiken men då samtalen på nätet är begränsade med våra hårt pressade politiker, och medborgarna inte vill sitta i enskilda samtal med varje enskild politiker så är de lokala partiprogrammen en guldgruva.
Rösta på det partiet som verkligen vill något och har visioner om detta nedskrivna på sina hemsidor, då kan vi få en politik som ger medborgarna möjlighet att påverka och bli aktivt intresserade.
Jag tycker det skulle vara intressant och höra om fler Lidköpingsbor blir imponerade och är medvetna om vad partiernas program handlar om eller röstar man bara på person utan att veta vad de står för.
Jag gjorde det innan jag började ifrågasätta vad de egentligen vill och tycker
Karin Andersson
Socialdemokrat av gammal hävd, nu fundersam
Karin Andersson sätter fingret på Lidköpings huvudproblem: visionslösa politiker. Att granska partiernas hemsidor och lokala målsättningar är ett utmärkt sätt att avslöja bristerna bland våra folkvalda. Vi är många som hade hoppats på mer…
Vore väldigt intressant att få höra Annikas och Karins visioner. Kanske dom är mycket bättre än våra folkvaldas? Förväntar mej detta i alla fall. Eller är dom bara några i raden som bara klagar på allt?
Politiken i Lidköping skulle må betydligt bättre om det släpptes in nytt blod i partiernas kärnor. Så att de inte bara är en klubb för inbördes beundran.
realist: Ge mig Hedvalls lön så ska jag vara visionär och komma med förslag ska du se. Sedan är du bara löjlig om du kräver av en privatperson att hon ska presentera ett partiprogram med visioner när uppenbarligen de som anser sig vilja leda oss inte ens klarar av det.
Som jag skrev så tyckte jag Centerpartiet hade ett omfattande visionärt och genomtänkt partiprogram, kanske inte mina åsikter överallt men genomtänkt, de andra programen vet jag inte vad jag skall kalla, vill bara få till förändring.
Hej Karin!
Utöver samarbetsprogrammet vi har med s och v efter kommunvalet 2006 så har vi ett lokalt handlingsprogram för mandatperioden 2007-2010. Här är en länk till vårt handlingsprogram http://www.mplidkoping.se/politik.htm
Vänlig hälsning Göran Larsson
Jag är imponerad Göran, tack, kanske något som skulle vara lite tydligare på er hemsida bara/ Mvh Karin
Hej Karin,
jag har nu lagt ut Vänsterpartiets lokala valmanifest: Vad V Vill i Lidköping, på min blogg, dels i en artikel men även under rubriken ”Länkar”. Lidköpingsnytt/debatt/lokala politiska bloggar/Ove Nordström