Gå direkt till Nyheten (Lidköpings matkonto stiger med matpriserna – men bara lite)

  1. Lidköpingsnytt.nu
  2. 17 juni 2025

Sök i Lidköpingsnytt arkiv

Mer eller mindre relaterat

Lidköpings matkonto stiger med matpriserna – men bara lite

Publicerad torsdag, 14 augusti 2008, 14:47 av Björn Smitterberg

Det var en lyckträff att Lidköpings kommuns upphandling av livsmedel skedde under vintern. För sedan dess har priserna stigit ordentligt. Lidköpings kommun köper nu mat till priser som i stort sett är bundna och offererade innan höjningarna kom under våren.

Ändå kommer barn- och skolnämnden att få ata ställning till ett tilläggsanslag – hur stort är ännu inte klart. Detta för att täcka ökade kostnader. Samma fråga kommer att ställas till vård- och omsorgsnämnden.

Lidköpings kommun köper årligen mat för cirka 24 miljoner kronor. Munnar att mätta finns bl a i äldreomsorgen, skolor och förskolor.

2 Kommentarer
Inline Feedbacks
Visa alla kommentarer
Oven
Gäst
Oven
14 augusti, 2008 03:50

Tur att det inte är Alliansen som styr, då hade det väl gått som i Mariestad. Där åkte de på en riktig smäll.
Beröm till Lidköping.

Elof
Gäst
Elof
14 augusti, 2008 06:32

Fast att det är väl snarare tur det handlar om? Eller visste Lidköping om att matpriserna skulle gå upp så pass mycket när inga andra visste det?