Final på De la Festival:
GÔRBRA HELT ENKELT!
Publicerad söndag, 17 augusti 2008, 20:11 av Björn Smitterberg
Den stående applåden från tusen personer som fyllde Idrottens Hus till sista plats satt precis där den skulle. West Side Story blev en otrolig fullträff. Den föreställning med en alldeles utmärkt orkester – tyvärr utrotningshotad och rödlistad – tillsammans med tre sångare och Balettakademien. Det var en föreställning värd stående ovationer.
Egentligen skulle föreställningen spelats i Stadsträdgården. Men hotet om regn tvingade tidigt arrangörerna att flytta in under tak. Och användningen av idrottens Hus gav mersmak – här är alls ingen dålig akustik. Lokalen kan användas i väntan på en riktig scen.
Föreställningen och publiken visade dock att Lidköpingsborna är värda ett riktigt kulturhus och en fast stor scen i Stadsträdgården.
Gothenburg Wind Orchestra – GWO – kom med 40 personer och spelade som bara den orkestern kan. Den har vissa saker för sig som gör att man känner igen den. Det går inte att beskriva, men rytmen i orkestern är speciell. West Side Story har ju ett par mycket publikfriande nummer – och här visade orkestern vad den kan.
Utrotningshotad? Ja, tyvärr. Det statliga stöd orkestern hittills haft försvinner till årsskiftet. Det är en tredjedel av budgeten. Det är en av Västsveriges viktigaste kulturtillgångar så här har de västsvenska politikerna något att bita i. I kväll dirigerades orkestern av Alexander Hansson, som är GWO:s konstnärlige ledare.
Theresa Andersson spelade Maria, och Niklas Andersson spelade Tony. För den som känner till musikalvärlden behövs ingen presentation. Niklas Andersson har gjort succeroller i London, Theresa Andersson har bland annat spelat Eliza i GöteborgsOperans uppmärksammade uppsättning av My Fair Lady. Malena Laszlo spelade den heta Anita – och hon passade utmärkt in här. En rad musikaler har hon erfarenhet från.
Och så Balettakademien. Dansen har verkligen fått ett lyft under De la Festival i år. Det började med dans och slutade med dans. Det här var ingen utfyllnad – tvärtom var det dansare och koreografi som fyllde föreställningen med innehåll.
Det var en speciell föreställning på ett annat sätt också – den är speciellt sammansatt för att spelas en gång i Göteborg och en gång i Lidköping! Alltihop var gôrbra, som man säger i den här delen av världen…
Ja, man kan bara tacka för att vi fick chansen att se och uppleva denna fantastiska kulturhändelse i Lidköping. Vi var många som
njöt en föreställning av sällan skådat slag! Ett stort tack till arrangörerna!
Cecilia & Rebecka