Gå direkt till Nyheten (Nya varningar för Vänerns vattennivåer)

  1. Lidköpingsnytt.nu
  2. 24 april 2025

Sök i Lidköpingsnytt arkiv

Mer eller mindre relaterat

Nya varningar för Vänerns vattennivåer

Publicerad måndag, 18 augusti 2008, 11:20 av Redaktionen

SMHI utfärdade nya varningar för Vänerns vattenstånd i framtiden när det i förra veckan hölls den årliga Kanal- och Vänersjöfartsdagen.  Professor Sten Bergström vid SMHI sade att översvämningshoten måste tas på allvar. Och det gäller främst nybyggen men också det som redan finns.

– Att bygga sjönära är att skapa jättestora problem för framtiden, sa Sten Bergström vid den här dagen som i år hölls i Kristinehamn.

– Den nya tappningsstrategin för Göta Älv kommer inte att lösa problemen, sa Sten Bergström och hänvisade till att det är kommunerna som är ansvariga för all planering och att de måste vara restriktiva med byggande som inte anpassas till högre vattennivåer. 

Vid Spiken har i år nya stugor byggts nära stranden
på en nivå som översvämmades 2001

För att skydda befintlig bebyggelse kan det handla om att installera pumpar och skyddsvallar.

– Flera tecken pekar på att situationen kommer förvärras, ganska höga nivåer är att förvänta, sa Sten Bergström.  

4 Kommentarer
Inline Feedbacks
Visa alla kommentarer
Rogorf
Gäst
Rogorf
18 augusti, 2008 12:40

Man undrar om Lidköpings kommunledning tar del av denna typ av information med tanke på projekt ”Hamnstaden”

Elof
Gäst
Elof
18 augusti, 2008 01:33

Vad jag vet så är det sånt som de vet om ja. Har stått en del om det, möjligt att det tas upp i någon av de andra artiklarna som handlat om hamnstaden här på lidköpingsnytt.

Sten Hård
Gäst
Sten Hård
19 augusti, 2008 09:09

Angående ”Hamnstaden” så får dom väl bygga tillräckligt höga hus!

Göran Larsson
Gäst
Göran Larsson
19 augusti, 2008 01:51

Från Mp,s sida så ser vi det som verkligen viktigt att utvecklingen av det industriområde som ska bli bostäder under benämningen ska göras klimatsmart och inte klimatdumt, Vi från mp,s och V sida ville därför utreda först på det tänkbara området men det fick nej i Kf men inga detaljbeslut är klara !