Gå direkt till Nyheten (200 elever från Lidköping inspireras i Göteborg)

  1. Lidköpingsnytt.nu
  2. 21 juli 2026

Sök i Lidköpingsnytt arkiv

Mer eller mindre relaterat

200 elever från Lidköping inspireras i Göteborg

Publicerad onsdag, 03 september 2008, 11:10 av Redaktionen

Den 15 september arrangerar Västvenska Industri- och Handelskammaren en inspirationsdag för västsvenska gymnasieungdomar. Totalt sett handlar det om närmare 8000 gymnasieelever varav 200 kommer från Lidköping. Arrangemanget, som går under namnet Välkommen till vår värld, syftar till att ge eleverna en inblick i vad olika yrkeskarriärer kan innebära.

På scen berättar tretton unga medarbetare från tio västsvenska företag om sina livsval, hur de har användning av det som de lärde sig i skolan – men också om vad de önskar att de hade lärt sig under skoltiden.

Regeringens globaliseringsråd kommer under dagen också att medverka; näringsminister Maud Olofsson, forskningsminister Lars Leijonborg, kommunminister Mats Odell och arbetsmarknadsminister Sven-Otto Littorin samt LO:s ordförande Wanja Lundby-Wedin kommer att ge eleverna råd inför framtiden utifrån sitt arbete med att göra Sverige mer konkurrenskraftigt. AB Volvos Leif Johansson kommer att berätta om vad svenskt näringsliv och AB Volvo har att erbjuda.