Känd seniorläkare till Måndagsträffen
Publicerad fredag, 05 september 2008, 07:01 av RedaktionenGäst på Måndagsträffen hos Frälsningsarmén på måndag eftermiddag är Anders Otterland från Falköping som kommer att kåsera över ämnet ”Vad hälsa är”.
Anders Otterland, 88 år, är läkare och professor i socialmedicin. Han har skrivit drygt tio böcker om hälsa ur olika perspektiv. Han har under sitt långa händelserika liv även bott i USA i 14 år och varit skeppsläkare i fem år. Träffen inleds med andakt och avslutas med servering.
På lördag förmiddag hälsas alla välkomna till torgkaffe på Frälsningsarmén. Nybakat bröd och gott kaffe väntar gästerna.
På söndag eftermiddag ansvarar kåren för en sångandakt på Ågårdens vårdcentral. Ännu lite senare på eftermiddagen firas gudstjänst på Frälsningsarmén. Temat är ”Kristí kropp” och talar gör Dan Storck och mötesledare är Öyfrid Storck.

