Gå direkt till Nyheten (Loveneelev sopade banan med världseliten)

  1. Lidköpingsnytt.nu
  2. 13 juli 2025

Sök i Lidköpingsnytt arkiv

Mer eller mindre relaterat

Loveneelev sopade banan med världseliten

Publicerad tisdag, 30 september 2008, 18:52 av Björn Smitterberg

I Lovene finns ett litet gymnasium. väldigt litet. Men här finns eltigymnaster. En av dem är örebroaren Tim Lunding som i dag kom hem från Portugal efter att ha sopat banan med världseliten i DMT – en form av trampolinhoppning.

Camp Active i Lovene har alltså utvecklats till ett gymnasium för elever med specialintresse att använda trampolin – eller cykel också för den delen. Än så länge i liten skala.

– Sex elever bor här i internatskola och tränar så mycket de bara kan mellan lektionerna, säger Lennart Engelbrektsson.

– Det är inte mycket förstås, men om några år hoppas vi ha 30 elever.

Det är i samverkan med ett gymnasium i Göteborg och med idrottsrörelsen som Camp Active fått den här möjligheten att ta emot elever. Sedan tidigare har man läger på olika nivåer med olika idrotter.

Tim Lunding tävlar alltså i DMT och vann i Portugal. Han är 17 år. Han har tränat i tre år innan han nu blivit antagen till att gå byggprogrammet inom gymnasiet i Lovene och samtidigt träna.  I hans sport tar gymnasten sats, hoppar upp på en språngbräda och gör en konst, landar på en trampolin och hoppar upp och gör en svårighet till innan det görs en perfekt landning.

För att klara den här sporten och några andra gymnastiksporter som kräver att gymnasten kan ta sats har en utbyggnad skett – en slags löpartunnel.