Julia Arkelöv till semifinal GP ponny
Publicerad Saturday, 18 October 2008, 17:54 av RedaktionenJulia Arkelöv och Charoc tog plats bland de tio bästa i kvalet till GP ponny.
Det blev en lyckad helg för Julia Arkelöv tävlandes för Lidköpings RK när Grevagårdens RF, arrangerade en regional ponnyhoppning med även GP ponny kval. I första klassen LB kat. C, startade Julia Arkelöv och Charoc med ett nedslag.
Andra klassen för dagen var en LB med GP kval endast öppen för C-ponnyer. De 42 startande fick kämpa om de 10 platserna till semifinalen som går i Kungsbacka.
GP ponnyn är en stilhoppning som bedömer ryttarens sits, inverkan, vägval, tempo, balans och ekipagets samspelthet. Med 55 poäng varav den som fick 57 som mest höll sig Julia Arkelöv och Charoc väl framme och fick en garanterad plats bland dom 10 bästa.
30 ekipage får nu göra upp i Kungsbacka där de 10 bästa får gå vidare till GP final som avgörs i Scandinavium i Göteborg 2009.
– Maria Arkelöv –
GRATTIS, nu är det bara att ge järnet i Kungsbacka så ligger vägen öppen till Scandinavium.
Bra gjort Julia. Lycka till i Kungsbacka!
Tackar! Vi ska göra vårt bästa :)
woohooo :) det är min kompis bara så ni vet det in your faces every body (a)