Gå direkt till Nyheten (Föreläste om biobränslen)

  1. Lidköpingsnytt.nu
  2. 19 april 2025

Sök i Lidköpingsnytt arkiv

Mer eller mindre relaterat

Föreläste om biobränslen

Publicerad fredag, 31 oktober 2008, 08:34 av Björn Smitterberg

Lidköpings FN-förening var arrangör för en föreläsning, om olika biobränslen. Miljökonsult Michael Koucky talade om hur vi kan minska våra koldioxidutsläpp. Ett aktuellt ämne som lockade många till föreläsningen på Lidköpings stadsbibliotek. 

Vi ställs inför många frågor och ställningstaganden hur vi ska tänka och välja. Var kommer etanolen ifrån som jag tankar bilen med? Bidrar den till att fattigdomen i världen ökar? Hur har den framställts? Det är viktiga frågor att ställa. Vi får inte heller glömma den stora boven; den bekväma livsstil som vi vant oss vid.

Koucky menade att valet av bränsle bara är en av många åtgärder för att minska koldioxidutsläppen. Vi behöver minska vårt körande; gå, cykla, åka kollektivt eller samåka mer samt utveckla mer energieffektiva motorer. Dessutom spelar det roll hur vi kör, hur mycket bilen drar och även hur samhället planeras. 

Biogas är ett bra alternativ då det kan produceras lokalt, är ett förnyelsebart bränsle och behöver inte konkurrera med matproduktion. El är ett annat alternativ men då är frågan hur elen framställts. Etanolen som är det vanligaste biobränslet idag är förnyelsebart men det beror på hur det tillverkats och av vad som det ska vara ett hållbart alternativ. Vi kan fråga bolagen där vi brukar tanka hur deras etanol är producerad.

Det behövs mer forskning och teknikutveckling för att få hållbara alternativ till oljan samtidigt som vi behöver tänka över och förändra våra resvanor. Koucky gav oss en bra sammanställning och en strukturerad genomgång av de alternativ som finns idag.