Gå direkt till Nyheten (Debatt: Västra Götaland står inför katastrof)

  1. Lidköpingsnytt.nu
  2. 22 april 2026

Sök i Lidköpingsnytt arkiv

Mer eller mindre relaterat

Debatt: Västra Götaland står inför katastrof

Publicerad tisdag, 04 november 2008, 18:52 av Björn Smitterberg

– Västra Götaland står inför en katastrof, srkiver Mona Sahlin bl a i en debattartikel som skickats till Lidköpingsnytt.
Katastroflarmet härrör sig från att Västra Götaland är den region som har högst antal varslade.

Västra Götalands län är det län som har drabbats hårdast av lågkonjunkturen. Enbart under oktober månad så har 6101 personer varslats om uppsägning, och antalet nya inkomna jobb till arbetsförmedlingen fortsätter att sjunka. Detta tillsammans med regeringens arbetsmarknadspolitik innebär att vi kan stå inför en katastrof.  

Hanteringen av a-kassan är regeringens största fiasko hittills. Genom att experimentera med människors trygghet vill de slå sönder grundpelaren i den svenska arbetsmarknadsmodellen.
Resultatet är att 500 000 nu står utan försäkring samtidigt som varslen når rekordnivåer. Det är en tickande bomb. Regeringens eget Finanspolitiska råd har också kritiserat regeringen skarpt för denna åtgärd.

Återigen tvingas regeringen inse att den egna politiken inte fungerar. I debatten gör Anders Borg och Sven Otto Littorin nu stort nummer av att de kommit på att den massflykt från a-kassan, som de själva orsakat, kräver sänkta avgifter. Men inga konkreta förslag presenteras.  Regeringen står handfallen. Deras budget som presenterades före jobbkrisen är kliniskt ren från jobbskapande åtgärder.  Det allvarliga läget på arbetsmarknaden kräver en aktiv jobbskapande politik och en väl fungerande omställningstrygghet för dem som förlorar jobbet.
Sverige behöver inte tomma ord. Sverige behöver kraftfulla satsningar på utbildning, på småföretagare, på industrin, på byggandet, på energiomställning och på branschprogram. Så skapar vi nya jobb, tillväxt och utveckling.

Tillsammans med fackföreningsrörelsen har vi lösningar för hur vi också ökar tryggheten för löntagarna vid stora förändringar på arbetsmarknaden. I riksdagen har vi socialdemokrater lagt en motion där vi föreslår att avgifterna till a-kassan sänks kraftigt genom en skattereduktion för avgifterna på upp till 75 procent.  Det betyder att den löntagare som idag betalar 400 kronor i stället får en skattereduktion om 300 kronor. Detta förslag kan verkställas omedelbart. I debatten om arbetslöshetsförsäkringens effekter på sysselsättningen har regeringen hävdat att en sänkning av ersättningsnivån skulle vara ensidigt positiv för svensk ekonomi och sysselsättning. Detta påstående ifrågasätts av allt fler forskare. Vi vill förbättra arbetslöshetsförsäkringen så att de allra flesta får ut 80 procent av sin tidigare inkomst.

Nu är det upp till bevis. Det duger inte att bara prata. Sverige behöver en socialdemokratiskt ledd regering som förmår driva en politik för trygghet och omställning.

Mona Sahlin, partiordförande (s)
Sven-Erik Österberg, gruppledare (s)
Patrik Björck, Arbetsmarknadutskottet

33 Kommentarer
Inline Feedbacks
Visa alla kommentarer
Oven
Gäst
Oven
4 november, 2008 07:05

Vågar man gissa på förslag om sänkt skatt från Borg?
Undra hur många nya jobb det skapats i Danderyd, Täby o.s.v.

Lady.Al.Capone
Gäst
Lady.Al.Capone
4 november, 2008 08:00

Jag fick åckså ett mejl från Mona Sahlin för en tid sedan , det känns tryggt att veta att hon finns.
Hon svarade på de frågor jag ställde till henne.Samma frågor ställdes till nuvarande Socialminister, men denna svarade inte alls.Mycket dålig stil att ej kunna ge svar på de frågor jag ställde!

Robert
Gäst
Robert
4 november, 2008 08:41

Gör det bättre för oss offrivilligt arbetslösa , lever ju på noll snart suck.

Kommuninvånare i Västra Götaland
Gäst
Kommuninvånare i Västra Götaland
5 november, 2008 03:49

Det finns 55 bidragssystem som är skapade av socialdemokraterna. Är helt övertygad om att dessa system tar hand om alla som är i behov av stöd. Hav förtröstan !

Joje
Gäst
Joje
5 november, 2008 05:21

Låt oss bli mer beroende av bidrag rösta på S!
Snacka om att KÖPA röster.

Kommuninvånare i Västra Götaland
Gäst
Kommuninvånare i Västra Götaland
5 november, 2008 10:15

Hej Joje ! Mitt inlägg hade bara som syfte att uppmärksamma att vi blir en enda stor hög av bidragssökande om vi fortsätter att tro att samhället skall lösa alla problem så fort det kör ihop sig .

Lady.Al.Capone
Gäst
Lady.Al.Capone
6 november, 2008 08:46

Till Kommuninvånare i Västra Götaland Det måste ju vara bättre att ha någonform av problemlösning än som nu ingen alls!

Oven
Gäst
Oven
6 november, 2008 08:52

Det är märkligt att det alltid skall klankas på bidrag till privatpersoner. Företag har aldrig några problem att ta emot bidrag, det syns väl om inte annat på vad som hänt i finanskrisens spår. Även om det är in absurdum. Man kan man ju också se bidragen som ett misslyckande av fördelningspolitiken både vad det gäller företag som privatpersoner.

Björn T
Gäst
Björn T
6 november, 2008 08:55

Oven:
Vilka företag får bidrag?
Upp till bevis.
Småföretagare sätter hela sitt liv på spel för att driva företag – och inte minst anställa personal. Det skulle vara roligt att veta hur en småföretagare kan få bidrag.

Ulf
Gäst
Ulf
6 november, 2008 09:13

Bidrag Oven? Nja, när vi skulle starta vårat företag var det enda bidrag man möjligen kunde få det sk starta-eget bidraget. Men det fick vi inte för att det primärt skulle tilldelas handikappade och icke Svenskfödda…. I övrigt har vi inte sett nånting i bidragsväg överhuvudtaget…

Lady.Al.Capone
Gäst
Lady.Al.Capone
6 november, 2008 09:14

Jag läser om stora varsel dagligen i Dagspressen , och det är inte lite folk som går arbetslösa redan nu , Dessutom så ska de få arbeten som finns även räcka till de som är sjuka.Alla lovades arbete av de borgerliga partierna Var finns dessa arbeten nu??? Någon framtid för den som är arbetslös eller sjuk finns ej idag!

Oven
Gäst
Oven
6 november, 2008 09:23

Ska vi börja med starta eget bidrag? Utbildningsbidrag, bankakuter, bidrag till skidanläggningar, jordbruksstöd, presstöd o.s.v. Googla på företagsstöd så får du ett icke oansenligt antal sidträffar. Jag fick 119 000 sidträffar.

Lady.Al.Capone
Gäst
Lady.Al.Capone
6 november, 2008 09:24

Skulle vara trevligt om någon från det borgerliga blocket kunde svara på var de arbeten man lovat arbetslösa och sjuka finns.Varför ska sjuka arbeta då det ej finns arbete till de som är friska??? Svar önskas från de borgerliga.

Björn T
Gäst
Björn T
6 november, 2008 09:32

Oven: Du har rätt, den som har tidning kan få stöd för produktion och distribution. Men i övrigt finns inga allmänna bidrag till företags överlevnad och drift som vilket företag som helst kan söka. Lånegarantier finns för vissa. Stöd kan gå till anställda – men inte företaget. Bankakuten för för insättarna. Stödet till Carnegie var orätt.

Elof
Gäst
Elof
6 november, 2008 09:52

Björn T: Finns inga allmänna bidrag som vanliga medborgare kan söka heller. Vänta, söka kan du göra men du kommer få nej. Självklart så gäller det för alla former av bidrag att du måste uppfylla kriterierna som gäller för att få bidraget. Gäller så väl vanliga medborgare som företag.

Oven
Gäst
Oven
6 november, 2008 09:53

Dessutom Björn finns det stöd i dold form som t.ex elpriserna där företag inom vissa sektorer är skattebefriade medan företag inom andra sektorer inte är det. Listan kan göras längre men det finns inget egenvärde med det. Tycker bara att det är väldigt fult att ständigt bespotta bidrag till privatpersoner som trots allt har en behovsgrund.

Ulf
Gäst
Ulf
6 november, 2008 01:11

Oven: Jag vet inte om du läste mitt inlägg alls? Som sagt, det *enda* bidrag vi *möjligen* kunde fått (starta eget) fick vi ju inte då….
Däremot vet jag att jag inte längre får a-kassa eller annat stöd om vi skulle bli av med våra jobb och att lönen var betydligt bättre som anställd än som egenföretagare…

Oven
Gäst
Oven
6 november, 2008 02:31

Det borde väl vara en smal sak för en så mäktig organisation som Svenskt Näringsliv att starta upp en a-kassa för sina medlemmar om de ställer det kravet.
Men som sagt tidigare, lite ödmjukhet vore på sin plats ang. bidrag. Det finns ett behov bakom, särskilt när de riktas till privatpersoner.

Redaktören
Gäst
Redaktören
6 november, 2008 02:56

Ett påpekande för att undvika missförstånd:
Visst finns a-kassa för företagare – flera stycken. Småföretagarnas A-kassa, det finns en för köpmän o s v.

undrande....
Gäst
undrande....
8 november, 2008 04:07

Och ytterligare ett påpekande. Visst finns a-kassor för företagare. För ersättning forutsätts det att bolaget antingen gjort konkurs eller att hela verksamheten avvecklats. Det går inte att ha verksamheten vilande. Du får inte heller ha några sidoverksamheter, även om de inte genererar inkomster. Tex om du har ett hyrehus så kan man glömma ersättn.

Magnus Hammar Borsch
Gäst
Magnus Hammar Borsch
10 november, 2008 12:57

Socialdemokraterna vill alltså skapa fler jobb genom att höja chockhöja skatterna på arbete. Det låter ju som en bra idé, inte.

Klart de har mer pengar till en herrans massa saker om de tokhöjer skatterna, men om jobben blir ännu färre pga högre skatter hur ska vi då ha råd med välfärden. Och hur mycket mer måste (s) höja skatten? Igen och igen

Oven
Gäst
Oven
12 november, 2008 09:38

2009 och 2010 kommer staten att ha underskott i finanserna. Från rekordöverskott till underskott på två år, är det någon som känner igen trenden?

Oven
Gäst
Oven
12 november, 2008 09:41

undrande, det är väl upp till företagarna att förändra sin egen a-kassa i så fall, eller skall man ropa på staten då också? (som man tydligen hatar över allt annat.)

undrande....
Gäst
undrande....
12 november, 2008 08:17

Hej igen Oven! Vem hatar staten? Inte jag i vart fall! Den har naturligtvis sin funktion att fylla. Det vi är oense om är väl närmast vad statens funktion skall vara, eller? Upp till företagarna att förändra sin a-kassa? Kan du precisera lite mer? Man kanske kan få ngt tips! *L*

undrande....
Gäst
undrande....
12 november, 2008 08:24

Hej igen Oven! Tänkte bara kommentera det du skrev om att vissa företag är befriade från energiskatt! Vet du vad! Du har helt rätt!!! Sossarna befrämjade svensk produktion genom att ge den möjligheten till producerande företag. Dumt eller bra för svensk konkurrenskraft? Du bestämmer!!

Oven
Gäst
Oven
13 november, 2008 12:19

Lägger jag ingen värdering i överhuvudtaget. Kan konstatera att industrin troligen hade det bättre i Sverige före avregleringen av elen. Generellt sett.

Oven
Gäst
Oven
13 november, 2008 12:21

Ang. företagens a-kassa så är det väl rimligt att anta att de kan påverka sin egen förening där de är medlemmar. För den är väl demokratiskt uppbyggd?

undrande....
Gäst
undrande....
13 november, 2008 08:16

Hej igen Oven!
Vet du vad, jag är enig med dig på nytt! Avregleringen av el är den sämsta avreglering som skett, alla kategorier. För såväl företag som privatpersoner så har kostnaden skjutit i höjden!
Måste bero på ngn form av kartellbildning! Undrar om Vattenfall har ngn inblandning i det? Läs staten. Årsvinsten var väl 18.000´´ för Vattenfall.

undrande....
Gäst
undrande....
13 november, 2008 08:19

Hej igen Oven!
Beträffande A-kassa för företagare så vet jag faktiskt inte vad tågordningen är då det gäller beslutsprocessen där. Den kanske är lika demokratisk som i låt oss säga IF Metall. För där kan väl varje enskild medlem påverka med sin röst eller?

Oven
Gäst
Oven
14 november, 2008 09:05

Varje enskild medlem kan avlägga sin röst men det är majoriteten som bestämmer = demokrati

undrande....
Gäst
undrande....
14 november, 2008 09:39

Aha! Har aldrig hört att ”mina” killar blir kallade till ngn form av omröstning? Men jag kanske har missat ngt? Hur går den omröstningen till om jag får fråga?

Oven
Gäst
Oven
15 november, 2008 07:41

Ring till IF Metall så kan de säkert förklara beslutsgången för dig.

undrande....
Gäst
undrande....
15 november, 2008 10:01

Hej igen Oven! Tack för din vänlighet till oss ”mindre bemedlade”.