Handheld utnämnt till Gasellföretag
Publicerad tisdag, 18 november 2008, 10:14 av RedaktionenHandheld koncernen har av tidningen Dagens Industri blivit utnämnt till ett av 2008 års Gasellföretag.
Dagens Industri utser varje år de snabbast växande företagen i landet, Sveriges Gaseller. Begreppet Gaseller är skapat av den amerikanske forskaren David Birch som redan på 1980-talet visade han att det var de små, snabbväxande företagen som skapar de flesta nya jobben, till skillnad från ekonomins elefanter som alltid måste effektivisera och ofta minskar sysselsättningen.
Dessutom skiljer sig Gasellerna från de allra minsta musföretagen, som jobbar för brödfödan och inte i första hand strävar efter att växa. Gasellerna är således näringslivets dynamiska mellanskikt. Men kriterierna är hårda. Mindre än 1 procent av Sveriges aktiebolag klarar kraven för att utses till Gasellföretag, visar forskning från Handelshögskolan i Stockholm.
– Detta är den andra prestigefulla utmärkelsen vi fått på kort tid, säger Jerker Hellström Koncernchef för Handheld i ett pressmeddelande.
– Gasellutnämningen är en mycket bra kvalitetsstämpel på vårt företag och vi siktar naturligtvis på att förbli Gaseller även de kommande åren.
Handheld har under året expanderat kraftigt och öppnat kontor i USA och Italien samt kommer inom kort även att öppna ett kontor i ytterligare ett Europeiskt land. Jerker Hellström ser mycket ljust på framtiden, trots bankkriser och lågkonjunktur:
– Vi har hittills haft ett väldigt starkt 2008 och oktober var ordermässigt vår starkaste månad någonsin, så vi fortsätter att växa.
Ett Gasellföretag ska uppfylla följande kriterier:
– ha offentliggjort minst fyra årsredovisningar
– ha en omsättning som överstiger 10 miljoner kronor
– ha minst tio anställda
– ha de senaste tre åren kontinuerligt ökat omsättningen
– ha under samma period minst fördubblat sin omsättning
– ha ett samlat rörelseresultat för de fyra räkenskapsåren som är positivt
– ha i allt väsentligt vuxit organiskt, inte genom förvärv eller fusioner
– ha sunda finanser
Handheld koncernen grundades 1997 och är idag en av Europas ledande leverantörer av stryktåliga handdatorer till branscher såsom skog, bygg, underhåll, militär, transport & logistik. HHCS Handheld AB är moderbolag i koncernen. Företagets huvudkontor är baserat i Lidköping med lokalkontor i Lahti, Corvallis i USA samt Rom.
Stort grattis!