Politiker imponerades av Camp Active i Lovene
Publicerad torsdag, 20 november 2008, 19:07 av Björn SmitterbergKultur- och fritidsnämnden hade på torsdagen sitt sammanträde förlagt till Camp Active i Lovene. Och det är lite överraskande – för kommunen och Camp Active har hittills inte varit de bästa vänner.
Men i dag sträcktes en hand ut och togs emot.
– Det är en imponerande verksamhet som bedrivs – med ovanliga sporter och många deltagare, sa Bengt-Arne Bengtsson (s) vid presskonferensen efteråt.
– Och det är såväl bredd som topp, i vissa fall världstopp, sa Ingemar Sixtensson, (kd).
Camp Active har inte fått bidrag från kommunen för att det drivs på kommersiella villkor. Nu kommer en delningatt ske så att idrotten kopplas till en förening – och när det är klart skall kultur- och fritidsnämnden taställning till verksamhetsbidrag.
Camp Active skall under våren även arrangera två läger med internationellt deltagande. Det är Camp Actives specialsport trampolin och det är dess nya specialitet MTB Freestyle som båda har inomhus anläggningar hos Camp Active i Lovene.
Restaurangverksamheten skall dock drivas separat även i fortsättningen.
Skulle ju funka som tillställning i den nya evenemangs hallen. :)