Politiker skärper miljökrav i Lidköping
Polishus och köpcenter skall ha gröna tak
Publicerad måndag, 08 december 2008, 19:13 av Björn Smitterberg
Polistikerna i Samhällsbyggnadsnämnden tycker inte det räcker med att plantera ny skog som ersättning för redan fälld. Det förslaget skickades tillbaka till tjänstemän. I stället skall normer utarbetas för hur mycket grönområden som skall finnas i varje ny plan som utarbetas. Och taken skall det växa på!
Taket på Lidköpings nya polishus skall ha växtlighet – dels för att ta åt sig regnvatten men främst för att suga upp koldioxid ur luften. Samma krav ställs på de fastigheter som skall byggas i Änghagens nya köpcentrum. Principen är bl a att inget dagvatten skall lämna fastigheten som regnet faller på.
Politikerna i samhällsbyggnadsnämnden beslutade i dag att godta placeringen av nytt polishus i området vid Rörstrand mellan Kållandsgatan och Tullgatan, samt mellan Torggatans förlängning mot Rörstrand och Västra Hamnen. Det ställs en rad krav på byggnaden – den skall förutom polisstatione innehålla bostäder, den skall anpassas till omgivningen men det sägs inget om hur högt huset får bli.
Även det nya köpcentret i Änghagen har nu fått ett principbeslut om att allt vatten skall stanna på fastigheten och eventuellt får därför vattendammar byggas. Taket skall vara växande – så kallat grönt tak. En ny rondell skall byggas strax innanför Skararondellen på Rörstrandsleden för att klara trafiken till det nya affärsområdet.
När det gäller frågan om polishusets placering i kvarteret Castor – som det aktuella markområdet heter – så var en politiker emot det förslaget – moderaten Jan Hemberg.


Ni som beslutar om köpcentrum i Änghagens industriområde, vore bra om ni kunde skynda på proceduren lite. Länge har man hört talas om ett köpcenter men det händer ju absolut ingenting , nej här i Lidköping talas det bara om sjönära bostäder.
Så sätt lite fart tack!! Ett köpcentrum skapar ju även många arbetstillfällen eller hur?