Själsligt spa öppnas i Sunnersbergs kyrka
Publicerad onsdag, 10 december 2008, 10:31 av RedaktionenSunnersberg församling har valt att öppna kyrkorna på lite ovanliga tider – och inte för regelrätta gudstjänster utan för en stunds själslig stillhet på egen hand.
I morgon är det premiär för ”Spa för Själen” i Sunnersbergs kyrka som står öppen mellan klockan 18 och 20 med mycket ljus tända för att skapa en rofylld miljö. Här erbjuds i övrigt tysthet och stillhet.
– Vi vill hjälpa till att skapa en återhämtning som är en bristvara i vårt samhälle, säger man i Sunnersbergs församling.
Spa för Själen är öppen för alla – man behöver alltså inte vara någon vanligt återkommande gäst i kyrkorna, men kanske ändå vill känna andligheten för sin egen del.

