Bara rödljus vid Rörstrandsbron
Publicerad fredag, 12 december 2008, 18:56 av RedaktionenTrafikljuseet i korsningen mellan Rörstrandsbron, Rörstrandsleden och Västra Hamnen har hängt upp sig. Sedan några timmar står ljuset på konstant rött ljus åt alla håll. Poliser är på plats för att dirigera trafiken för hand i stället och tekniker försöker få trafikljuset att fungera normalt igen.
Den här korsningen tillsammans med den nya rondellen på andra sidan bron är den värsta flaskhalsen i hela stan, man tycker att det borde bli bättre när man byggar om gator men i det här fallet blev det mycket sämre och sämre lär det bli när hamnstaden byggts då trafiken till och från den kommer att passera här.
Och det är ju där de ska placera det nya polishuset. Känns något otroligt genomtänkt.
Det är ju riktigt storstadsaktigt med en rondell (den vid östra brofästet) som är igenkorkad i rusningstrafik. Det kanske var den metropolis-upplevelsen man ville ge oss?
Den nya rondellen är ett lyft tycker jag. Enda problemet är ju att folk kör in i rondellen och blir stående när det är rött på andra sidan bron, istället för att vänta utanför så trafiken kan flyta på i övriga riktningar under tiden..
Cykla istället och spara miljö och så slipper ni stå i den hemska rondellen. Fixat!
Helt klart bättre med rondeller än rödljus bara fölket lär sig hur man ska köra i en rondell
Ganska löjligt, tycker jag, att prata om trafikproblem och flaskhalsar när det handlar om 8 – 10 bilar i en kö. Håller med Rasmus, planera lörningen bättre och se framför så går det bättre!
Jo. Niklas och MMia jag kör där ganska ofta., så ni behöver inte skriva att jag inte vet vad jag skriver om!
Hatar rödljus
Länge leve rondeller
Jag håller med om att rondeller är bra mycket bättre än trafikljus men tyvärr finns det alldeles för många som inte planerar sin körning och därför stannar när de kommer fram till rondellen även om det är helt fritt. Det finns helt enkelt för många som inte vet hur man ska uppföra sig i en rondell för att trafiken ska flyta smidigt.
Det borde byggas en rondell på andra sidan bron också för att få trafiken att flyta smidigare samtidigt som vissa personer behöver få sig en och annan lektion i rondellkörning.