Allt fler medlemmar i Djurens Rätt
Publicerad måndag, 19 januari 2009, 11:18 av RedaktionenTrots finanskris och vikande medlemssiffror för många organisationer har Djurens Rätt vuxit för tredje året i rad. Flera orter i Skaraborgs län har ökat medlemstalen med mellan 12 och 20 procent. 20 nya medlemmar i Lidköping.
Det skriver organisationen i ett pressmeddelande i dag.
Största ökningen – procentuellt – står Skara för, med 20 procent, eller en ökning med 13 medlemmar till 77. Lidköping kan ståta med 20 nya medlemmar eller 19 procent, Skövde med 15 procent och Falköping med 12 procent. Djurens Rätts medlemstal totalt är 36.168 . Det är en ökning med 115 medlemmar.
– Den troliga förklaringen till ökningen i Skaraborg är att vi har varit väldigt aktiva i området, särskilt i somras. Vi har funnits ute på gator och torg, där vi har haft hundratals samtal med allmänheten, säger Anna Hallin, en av dem som varit aktiv för Djurens Rätt i Skaraborg under året.
Djurens Rätt har under året som gått bedrivit kampanj i en rad frågor. Kampanjen mot burägg har redan lett till en stor framgång genom att Hemköp har slutat med Även Djurens Rätts travkampanj har fått genomslag och Djurens Rätts landsomfattande sommarturné har bidragit stort till medlemstillströmningen.

