Gå direkt till Nyheten (Rutin och orutin, väg till seger för IBK Lidköpings damer!)

  1. Lidköpingsnytt.nu
  2. 28 mars 2025

Sök i Lidköpingsnytt arkiv

Mer eller mindre relaterat

Rutin och orutin, väg till seger för IBK Lidköpings damer!

Publicerad måndag, 26 januari 2009, 07:10 av Redaktionen

På söndags gästades IBK Lidköpings damer av de tidigare serieledarna IBK 7-Härad. Ett lag som inför helgens spelomgång alltså toppade damernas division 2. Men nu föll 7-Härad i en match mot ett heltaggat IBK Lidköping med hela 6-2. Fast siffrorna ljuger allt lite. Matchen var betydligt jämnare än vad man kan tro. Charlotte Ahlstrand, 13 år, är en av de unga spelarna och medverkade till flera mål för Lidköping.

Men kanske var det första målet i matchen som man kommer att minnas mest. Redan i den andra spelminuten så var det dags för hemmalaget att öppna sitt målkonto. Och det var lagets mest rutinerade spelare, Anna Jansson som arrangerade det hela. Anna Jansson, med åtta raka elitseriesäsonger i ryggen, såg att lagets yngsta och mest orutinerade spelare, Charlotte Ahlstrand tog en löpning mot mål.

Med ett suveränt uppspel hittade Anna Jansson fram till Charlotte Ahlstrand som lika suveränt satte klubban till bollen och styrde in den över en chanslös målvakt. Det var Charlotte Ahlstrands första A-lags mål i sin andra A-lagsmatch i karriären. Men det skulle komma fler. Efter två mycket jämna och spännande perioder så reducerade 7-Härad till 3-2 i början av den tredje och matchen var inne i ett väldigt viktigt skede. Då kliver Charlotte Ahlstrand åter in i handlingen. Erica Andersson får med sig Charlotte Ahlstrand i en kontring och spelar mycket osjälviskt till henne som satte 4-2 på ett sätt som såg ut som hon aldrig gjort något annat.

Målet var mycket viktigt och hemmalaget kunde även efter det även göra 5-2 genom en annan ung spelare, 15-åriga Sofia Aronsson. IBK 7-Härad tog i slutet av matchen ut målvakten men utan resultat. Istället så kunde hemmalaget göra ytterligare ett mål. Denna gång i tom bur. Och visst var det Charlotte Ahlstrand som höll sig framme igen. Tredje målet i matchen innebar även att hon knep priset som matchens lirare framför näsan på en mycket bra Anna Jansson.

Kanske var det en framtida storstjärna som vi fick se få sitt stora genombrott i IBK Lidköpings A-laget i söndags. En sak är säker i alla fall och det är att vi inte fått se det sista målet från Lottas klubba.

– Håkan Svensson –