Gå direkt till Nyheten (Debatt: Engagerad personal förutsättning i vården)

  1. Lidköpingsnytt.nu
  2. 23 mars 2025

Sök i Lidköpingsnytt arkiv

Mer eller mindre relaterat

Debatt: Engagerad personal förutsättning i vården

Publicerad fredag, 30 januari 2009, 10:29 av Redaktionen

– Vi vill att regionen ska stötta vårdpersonalens initiativ, skriver oppositionsrådet i Västra Götalandsregionen, moderaten Gunilla Levén, i en debattartikel.

Låt vården bli en plats för initiativ, engagemang och entreprenörskap

Personalen är Västra Götalandsregionens utan tvekan största och viktigaste tillgång. Regionen, med drygt 50.000 anställda, är en kunskapsorganisation, där en engagerad och kompetent personal utgör grundförutsättningen för en hög kvalitet inom sjukvården.

Vårdpersonalen är ofta idérik och kreativ. Många har enastående lösningar på praktiska problem som de stöter på i det vardagliga arbetet. De hittar behov som medicinteknikbolagen har svårt att upptäcka. På nästan varje avdelning har man sina egna knep för att göra arbetet så smidigt som möjligt och minska besvären för patienterna. Idéer som vi moderater tror kan komma fler till nytta.

På Danderyds sjukhus görs verklighet av vårdpersonalens idéer. Där har man inrättat en innovationsavdelning som bedömer om en idé har potential på marknaden och som därefter kan ta patent och sälja produkten till något medicinteknikbolag. Upphovsmannen eller -kvinnan får royalty, när produkten väl börjar säljas. Vid Karolinska Institutet tilldelas pris till innovativa forskare. Vid Akademiska sjukhuset i Uppsala har en innovationskoordinator utsetts för att ge stöd, uppmuntran och information till den som har en idé. Också i Västra Götalandsregionen finns goda exempel på hur smarta lösningar och idéer uppmärksammas och prisas bl.a. genom Skaraborgs sjukhus kvalitetsdag.

Vården kan vara en plats för initiativ, engagemang och entreprenörskap. I Västra Götalandsregionen finns idag inget system som på ett bra sätt tar hand om personalens idéer. Många är säkert de goda idéer och initiativ som faller, eftersom personalen inte vet vart de skall vända sig och inte hittar rätt i regionens interna organisation.

Därför föreslår vi från moderat håll i en motion till regionfullmäktige att regionen tar fram förslag till sätt att stödja och tillvara ta personalens initiativ och goda idéer. Detta som ett led i att stärka ett innovativt klimat och en ökad delaktighet för personalen inom sjukvården. Det behövs både information och ett tydligt arbetssätt för att inte goda idéer och goda medarbetare ska gå sjukvården förlorade.

Gunilla Levén (M) oppositionsråd, Moderaterna i Västra Götalandsregionen