Investeringar i fastigheter stoppas
Publicerad måndag, 02 februari 2009, 16:38 av Björn SmitterbergFastighetsägarna i Skaraborg har tilltro till framtiden även om det sista kvartalet 2008 gick i finanskrisens tecken. I en ny rapport som bygger på medlemmar i Fastighetsägarnas förbunds egna bedömningar framgår att intresset att bygga kommersiella lokaler just nu är obefintligt. Tre fastighetsägare av fyra i Skaraborg tror det kommer bli fler tomma butiks-, kontors- och industrilokaler.
Intresset för att satsa på renoveringar och ombyggnader är också lågt. Bara nio procent av fastighetsägarna är inne på den delen. Nästan hälften av de tillfrågade tror att även den verksamheten kommer att avta tills krisen klingat av och lokaler börjar efterfrågas mer.
Rörstrandsfastigheten är en av Lidköpings största kommersiella fastigheter
– Sista kvartalet 2008 gick i finanskrisens tecken och än är det ingen som helt och hållet har blåst faran över, säger Mattias Peterson från Fastighetsägarna Skövde.
– Det finns anledning att tro att det är stora lokala skillnader när det gäller hur fastighetsbranschen klarat lågkonjunkturen. Branschen och marknaden varierar stort mellan olika platser. Det är därför vi frågat fastighetsägare i Skaraborg för att få en bättre bild.
Förutom att branschen ”stannar upp” tror många också att hyresnivåerna för kommersiella ytor kommer att bli oförändrade eller till och med lägre.