Gå direkt till Nyheten (Länsstyrelsen kritisk mot planering av Hamnstaden)

  1. Lidköpingsnytt.nu
  2. 28 mars 2025

Sök i Lidköpingsnytt arkiv

Mer eller mindre relaterat

Länsstyrelsen kritisk mot planering av Hamnstaden

Publicerad torsdag, 05 februari 2009, 14:52 av Björn Smitterberg

Länsstyrelsen är i sitt yttrande över förslaget till Hamnstadsprojektet i Lidköping delvis kritisk. Och i viss mån kommer det att innebära att planeringen görs om. Det är industrierna som ligger vid hamnen i Lidköp0ing – och som bedriver verksamhet med miljötillstånd – som måste tas med i planeringen. Länsstyrelsen accepterar heller inte ett översvämningsskydd som gör att Hamnstaden kan bli en isolerad ö i Vänern.

Det är resultatet av ett samråd som nu politikerna i Samhällsbyggnadsnämnden ställs inför. Länsstyrelsen tycker att kommunen skall ta ett helhetsgrepp över hela Hamnstadsprojektet – och inte bara se till etapp 1. Dessutom måste hänsyn tas till även befintlig verksamhet. En del verksamheter i området luktar och bullrar, det finns även konstgödsel på hamnen som vid brand kan ge farliga gaser.

– Det bör, enligt länsstyrelsen, tydligt framgå vilka industrier som skall flyttas och när det skall ske.

Hittills har projektledningen utgått från att ha en särskild planering avseende miljöfrågor som ett eget kapitel. Länsstyrelsen vill alltså ha detta inarbetat från början – liksaså översvämningsskydd.

Även en arkeologisk utredning föreslås – en undersökning om det finns vrak i området som skall fyllas ut.

Banverket har också frågor – hur skall människor transporteras till och från Hamnstaden. Det blir ju en betydande trafik av gående, cyklister och fordon som ska korsa järnvägen. I det fallet kommer en särskild planering att ske inom projektgruppen.

Företaget Vestascasting i Västra Hamnen protesterar mot att Lidköpings kommun i sin presentation av Hamnstaden visar befintlig verksamhet i form av vita fält. I stället bör det framgå att det är industriell verksamhet som pågår. Företaget vill också att grönområden och kontorsbyggnader som ritats in i planen, och som ligger på företags mark – tas bort.

Thunbolagen påpekar att det inte går att bygga i Västra Hamnen så länge Östra Hamnen inte är så utbyggd så att hamnverksamheterna kunnat flyttas.

Micore Plast kräver att kommunen garanterar eventuella flyttningskostnader för företaget. Om Hamnstaden skall förverkligas måste Micore Plast flyttas.

Senäte Fastigheter AB föreslår att kommunen redan nu bestämmer sig för att flytta reningsverket från området – det tros kosta en kvarts miljard men skulle kunna vara lönsamt på sikt.

– Det finns också en risk att de höga byggnader som föreslås blir en ny barriär mot Vänern precis som de stora byggnaderna i Östra hamnen är i dag, skriver Senäte.

Ett förslag från Senäte att flytta Båtgården till lämpliga byggnader i Västra Hamnen i stället för att bygga kontorshus skall utredas, lovar projektledningen.

Jörgen Sjöström skriver i ett yttrande att Hamnstaden inte bara ska vända sig mot Vänern – det måste vara attraktivt även från staden.

Med början i nästa vecka kommer Samhällsbyggnadsnämndens politiker att få ta ställning dels till de inkomna påpekandena men även de ställningstaganden som görs av projektledningen.

5 Kommentarer
Inline Feedbacks
Visa alla kommentarer
MMia
Gäst
MMia
5 februari, 2009 04:12

Drömstaden 2?

P-dal
Gäst
P-dal
5 februari, 2009 07:51

Det verkar som att man ifrån kommunens sida försöker ”mörka” flera uppenbara hot mot Hamnstaden. Är man verkligen villiga att bekosta (beskatta) kommuninvånarna med detta miljardprojekt? Det kommer ju trots allt bara vara gräddan av samhället som kommer att beredas en plats för boende här. Jag säger protestera emot Hamnstaden!

Undrande inflyttad
Gäst
Undrande inflyttad
5 februari, 2009 09:40

Sätt spaden i jorden och starta byggnaden av Hamnstaden. Ni har väl anmält er???

P-O
Gäst
P-O
5 februari, 2009 10:48

Probem är till för att övevinnas !

Bra att ev. hot & risker lyfts fram så att de kan attakeras på ett bra sätt och i god tid.

Vi är många som vill bo där! Sannolikt så kommer även här att gälla ett normalt kösystem. Och om man nu missar den så kan man kanske ta sig in via ”gräddfilen” – eller ?

Håll fart på projekteringen !!!

65:an
Gäst
65:an
6 februari, 2009 06:53

Lägg ned projekt Hamnstaden innan det hunnit kosta alldeles för många miljoner på vår redan ansträngda kommunekonomi!