Gå direkt till Nyheten (900 lärare på konferens om Hållbar framtid!)

  1. Lidköpingsnytt.nu
  2. 09 augusti 2026

Sök i Lidköpingsnytt arkiv

Mer eller mindre relaterat

900 lärare på konferens om Hållbar framtid!

Publicerad söndag, 01 mars 2009, 08:11 av Redaktionen

På måndag bjuder De la Gardiegymnasiet in till så kallad länsstudiedag med 900 gymnasielärare från hela Skaraborg. Ämnet för dagen är hållbar framtid ur olika perspektiv. Det genomförs 33 olika program parallellt under dagen med 42 föreläsare.

Bland föreläsarna märks både rikskändisar såväl som lokalkändisar, såsom Jonas Hassen Khemiri som bland annat skrivit boken ”Ett öga rött”, Carl Lindberg medlem av UNESCOs High-Level Panel on the Decade 2005-2014 on Education for Sustainable Development och Särskild rådgivare till Svenska Unescorådet, Svante Axelsson generalsekreterare för Svenska Naturskyddsföreningen, Mia Börjesson arbetar som handledare och inspiratör för olika projekt när det gäller förebyggande psykosocialt arbete samt Håkan Andersson från Broddetorp i Skaraborg, är psykiatriker och en mycket omtyckt föreläsare.

Listan kan göras längre, men detta är ett exempel på några av dagens föreläsare.

– Det känns självklart att anordna en konferens om Hållbar framtid, säger Göte Isaksson som är med och arrangerar studiedagen.

– Vi försöker få med alla dimensioner av begreppet Hållbar utveckling, vi fokuserar normalt sett på den ekologiska dimensionen vilket gör att vi måste bli bättre på att synliggöra vikten av den sociala och den ekonomiska dimensionen av begreppet.

En konferens av den här storleken kräver sin logistik och mitt i centrum finns Margareta Kjörk, Marielle Sved, Pär Johansson med flera utan vilkas arbete det inte varit möjligt att genomföra studiedagen.

– Det svåraste är att hitta rätt lokal till respektive föreläsare, säger Margareta Kjörk.

Även elever deltar under dagen som guider och står för underhållningen. Och maten svarar Jan Broberg med personal för i skolans restaurant.

– Thomas Sjögren Amcoff –