Gå direkt till Nyheten (Delaktighet och kompisar – nyckelord vid Söne El)

  1. Lidköpingsnytt.nu
  2. 23 mars 2025

Sök i Lidköpingsnytt arkiv

Mer eller mindre relaterat

Delaktighet och kompisar – nyckelord vid Söne El

Publicerad torsdag, 05 mars 2009, 14:34 av Björn Smitterberg

Om drygt ett år blir det 20-årsjubileum för Anders Larsson och hans Söne El. För honom har kamratskapen med alla anställda en speciell betydelse, och han ser till att öppenheten gentemot de anställda är stor. Delaktigheten har, enligt Anders Larsson, betydelse.

– Vi är ett stort arbetslag – cirka tio personer, och genom delaktigheten och inflytandet vet alla vad som gäller för exempelvis ekonomin, tillgången på arbetsuppgifter och allt som hör till, säger Anders Larsson.

Anders Larsson, hemmahörande i Söne, startade sitt företag 1990. I flera år skötte han hela företaget själv tillsammans med frun. Inga anställda. Men för tio år sedan anställde han sin första.

– Det ångrar jag verkligen inte, säger Anders Larsson. Visst var det ett stort steg att ta då när man skulle börja anställa, men jag ångrar inget. Jag fick inte bara anställda utan även kompisar.

Kamratskapen är viktig ur flera synvinklar – när Anders Larssons familj för ett par år sedan råkade ut för en tragisk händelse så fanns de anställda där. Anders Larsson behövde inte oroa sig företagets verksamhet.

Vid Söne El har alla montörer sina arbetsplatser, datorbaserade planeringar och inköp.

– Vi sysslar ju med alla former av el. Från den minsta lilla service åt en privatperson till stora komplicerade styr- och reglerutrustningar åt industrier. Så det är stor bredd på våra uppgifter.

Nedgång? Nej, Anders Larsson har ännu inte märkt så mycket.

– Men folk ska naturligtvis passa på nu. För nu finns det hantverkare att få tag i. Förut hade alla så mycket att göra så kunderna visste ju inte när vi skulle komma. Nu är läget mer normalt, och jag kan inte nog understryka hur viktigt det här med ROT-avdraget är. Alla som har funderingar på att göra något ska förstås passa på nu. Det är mycket pengar att spara.

Drygt en miljon per montör omsätter Söne El. Det är en ganska normal siffra. Undantag är förstås när man säljer en utrustning till en kund – en värmepump kan bli mycket pengar, eller ett kylsystem i en butik.

– Det är ju mycket stor bredd på företag som detta, värme och kyla, elektronik och teknik på alla möjliga sätt.

Söne El har kvinnliga medarbetare tidigare – men nu är det snart premiär för en kvinnlig montör.

– Det tror jag kommer att funka alldeles utmärkt. Jag har hört historier från andra yrken om att tjejerna fått skitjobben – men så tror jag inte vi har det i vår bransch. Det finns flera montörer vid kollegorna och jag har inte hört talas om några problem.

– det är bara kul att det kommer fler tjejer i vår verksamhet.

5 Kommentarer
Inline Feedbacks
Visa alla kommentarer
Ronny Carlsson
Gäst
Ronny Carlsson
5 mars, 2009 07:25

Känns befriande att läsa lite positiva tongångar mitt i allt elände. Ett företag som går bra, med medarbetare som är uppskattade och en arbetsgivare med framtidstro gör att man kan börja hoppas igen efter alla negativa nyheter. Anders med personal är värda all uppskattning

Staffan K.
Gäst
Staffan K.
5 mars, 2009 10:51

Förvånar mig inte att Söne El lyckats så bra.
Lycka till i framtiden!

Ingemar Bäckström
Gäst
Ingemar Bäckström
7 mars, 2009 08:30

Toppen att det går bra för er med!!!Ni är ett fint gäng som det är kul att vara inhyrd hos!!!! STOR skruvmejsel till er allihop och jag får ju inte skriva mitt företagsnamn men ni vet: från:INGEMAR!!!!!!!

Anders Larsson
Gäst
Anders Larsson
8 mars, 2009 07:27

Tack till er som kommenterat artikeln, det värmer!!!! Å du INGEMAR!!!!! det ä ju sköj å jobba…….

B Larsson
Gäst
B Larsson
15 mars, 2009 04:45

Lycka till i fortsätningen!