Bandy: LAIK kvar i allsvenskan
Publicerad söndag, 08 mars 2009, 19:19 av Björn SmitterbergLidköpings AIK blir kvar i allsvenskan. Oavgjort i eftermiddag mot Katrineholm/Värmbol räckte inte.
Det var dock LAIK som förde matchen som spelades under mycket svåra förhållanden. Matchen var direkt avgörande – LAIK hade gått till elitserien vid vinst. Alla andra resultat gav Katrineholm/Värmbol elitserieplatsen.
Matchen slutade alltså 4-4 med mål av Lidköpingsspelarna Mikael Kron, Andras Haraldsson och två av Martin Arvidsson.


forza in med bollen LIDKÖPING !!!
vad syn.. hadde sett laik hellre än villa i Elitserien..
Det var nog det bästa trots allt, tyvärr så finns det inte pengar till 2 elitserielag i Lidköping. Risken hade varit att LAIK satt sin existens på spel rent ekonomiskt
Vilken tur för Villa. Här har man oroat sig i flera veckor.
Det var nog bäst det som hände. Nu slipper styrelsen fatta det otroligt svåra beslutet om man har resurser för elitseriespel. Dessutom tror jag LAIK:s talanger utvecklas bättre i allsvenskan. Avslutar med en STOR applåd för en fantastisk säsong!!!
Inlägget av namnet P-E är inte skrivet av mig.
Vill gratulera alla LAIK-spelare och ledare till en mycket bra säsong.
Hälsningar
Per-Erik Karlsson
Vilken rysare, snyggt LAIK.
Jag vill också passa på att hylla alla LAIK´s spelare/ledare för en otrolig säsong. Roligt för Lidköping att det finns två bandylag som visar framfötterna (Villa blir bättre nästa år). Hoppas nu att LAIK får lite ekonomisk ”hjälp” då det visar sig gång på gång att föreningen hjälper till att fostra spelare till de båda lagen. Heja Lidköping!!
En riktigt bra säsong av LAIK även om det inte räckte hela vägen. Trist att folk inte kan strunta i att kasta skit på Villa. Var stolta över våra bandylag i stället.
Vad synd det räckte ju nästan, men en fråga vem är hon med nr 90 ?
Vad är det som säger att pengarna till ett elitlag måste hämtas från orten. Hade LAIK tagit steget upp så hade man fått leta sponsorer på riksplanet. Att vara nykomling i högsta serien i Sveriges snyggaste inomhushall hade säkerligen kunnat locka flertalet aktörer på sponsormarknaden. Varför ser folk så ofta svårigheter istället för möjligheterna?
Det verkar vara många som hellre ser LAIK än Villa i elitserien, det är ju dom som driver fram alla talanger. Inte mer än rätt att de byter plats några år.
Var på plats i dag på Backavallen och har även sett dom tre hemmamatcherna…. Bara att applådera LAIK´s insatta.. Bra jobbat grabbar och lycka till i framtida kval….
Grattis LAIK till en fantastisk säsong som slutade på bästa sätt. Nu får vi heja fran P19 till ett nytt SM-guld. Tack till Villa-Lidköping för den fina hjälpen i samband med våra hemmamatcher i kvalet.
Som gammal spelare i LAIK vill jag hylla detta gäng som har glatt oss hela säsongen med bra spel o en underbar spelglädje, Grattis till ledarstaben/ spelarna tack för denna säsong Lars Blomgren
Allmän åsikt: Vad baserar du detta på? Jag hyllar också LAIK för sin insats i Allsvenskan och elitseriekvalet, men jag tror att majoriteten bandyintresserade Lidköpingsbor tycker det är bra som det är med villa i Elitserien och LAIK snäppet under med sin ungdomsverksamhet. Sedan har du fel när du skriver att ALLA talanger kommer från LAIK. forts..
…forts. I Villa finns bl.a. Robin Olsson och även bra ungdomslag
…forts. I Villa finns ett flertal duktiga ungsdomslag och Lidköpingsbandyns största anfallstalang, Robin Olsson!
helt otroligt, var detta en läggmatch som dom kallar det…..
leder med tre noll sen börjar ledarnas telefoner att ringa…..
undra vad dom sa…. sedan slutar matchen fyra fyra….