Gå direkt till Nyheten (När eleverna själva får bestämma: Succé på mässa)

  1. Lidköpingsnytt.nu
  2. 23 mars 2025

Sök i Lidköpingsnytt arkiv

Mer eller mindre relaterat

När eleverna själva får bestämma: Succé på mässa

Publicerad onsdag, 11 mars 2009, 14:11 av Björn Smitterberg

I dag får eleverna i avslutande årskursen på De la Gardie visa sina projekt. Och det är i flera fall mycket djuplodande, mycket kunskapsinhämtande som är bakom det som visas upp i dag. Och utbildningschefen Jan Fransson säger att den här projektmässan är viktig.

– Det är viktigt att få visa upp vad man gjort – i en monter, med någon aktivitet eller kanske på en hemsida eller en tidning, säger Jan Fransson.

– Det gör att projektet blir mera verkligt, det får en final där man visar det bästa.

Mycket folk drogs till den modemässa som ett par elever öppnade med catwalk och mannekänger, kläderna lånades in från butiker i Lidköping. Bakom står Sarah Johansson, Sofia Rodriguez, Aman Daniel, Gönül Recebova & Sara Synnergren från Handelsprogrammet.

 

Klicka på pilen för att få rörliga bilder från mannekänguppvisningen.

Stort engagemang visade även fem elever som pluggar på byggprogrammet. De har intresserat sig för Kiruna stad och dess flyttning på grund av malmbrytningen.

– Vi blev faktiskt mer och mer intresserade ju mer vi lärde oss, säger David Kihlén. Genom ett stipendium från Sparbanken Lidköping blev det möjligt för de fem att åka till Kiruna och studera på plats.

– Vi fick tala med såväl LKAB som kommunens pesonal, säger David Kihlén. På mässan visar de fem ett imponerande faktamaterial. Inte bara om staden utan om hela gruvbrytningen.

– Vi kommer att följa projektet att flytta Kiruna stad hela tiden – vi har blivit mycket intresserade av hur detta ska ske. Ett rejält byggprojekt.

I en annan lokal visades en undersökning som gjorts om elevers vanor med droger, alkohol och tobak. Den manade till eftertanke bland många besökare. Alla de gemensamma utrymmen skolan har utnyttjades – och lite till. Klicka på bilden nedan för att se lite mer av miljön som i dag råder i det nya F-huset.

1 Kommentar
Inline Feedbacks
Visa alla kommentarer
Sofia Rodriguez!
Gäst
Sofia Rodriguez!
12 mars, 2009 07:03

På bild är det min lilla syster ”Janet Rodriguez” oxå från Handelsprogrammet ”2an” :)