Gå direkt till Nyheten (500 gymnasister får jobb – här kan du söka)

  1. Lidköpingsnytt.nu
  2. 27 mars 2025

Sök i Lidköpingsnytt arkiv

Mer eller mindre relaterat

500 gymnasister får jobb – här kan du söka

Publicerad torsdag, 12 mars 2009, 16:00 av Redaktionen

För elfte året i rad erbjuder Västra Götalandsregionen feriepraktik till cirka 500 gymnasieungdomar. Praktiken syftar till att ge kunskap om regionens verksamhet, öka intresset för bland annat vården och medverka till medvetna yrkesval.

– Västra Götalandsregionen satsar 7,6 miljoner i år på att ungdomar ska få yrkeserfarenhet. Vår förhoppning är att de ska hitta ett framtidsyrke hos oss, säger Ingrid Andrén på personalstrategiska avdelningen vid regionkansliet.

I år välkomnar Västra Götalandsregionen gymnasieungdomar födda 1989-1992 att söka feriepraktik. Praktiken pågår max fyra veckor under juni till augusti. Praktiktiden är upp till åtta timmar om dagen och är förlagd till dagtid. Ersättningen är 75 kronor i timmen. Praktikplatserna finns över hela Västra Götaland och i flera av Västra Götalandsregionens verksamheter.

Sista ansökningsdagen är den 8 april. Information och ansökningsblanketter – www.vgregion.se/feriepraktik.