Bluffade om hemtjänsten – stal pengar
Publicerad torsdag, 12 mars 2009, 11:00 av RedaktionenPolisen varnar för en kvinna som under onsdagen lurade pengar av ett äldre par i Lidköping. Kvinnan ringde på och påstod att hon kom från hemtjänsten. Efter att ha pratat en stund med det äldre paret lämnade kvinnan lägenheten och snart upptäcktes att hon tagit med sig pengar.
All hemtjänstpersonal kan visa ID-kort – polisen uppmanar till försiktighet med obekanta som utger sig komma av det ena eller andra skälet.
Varför aldrig signalement på förövare???” Polisen varnar för en kvinna” säger ju inget! Med ett signalement angivet, skulle man säkert få in tips från folk runt brottsplatsen som ev. sett ngt. Varför skyddas denna typ av brottslingar? Har polisen fått order om detta från politiskt håll?
Nja…. det vore ju inte politiskt korrekt att ange om personen i fråga har en annan etnisk tillhörighet. Pixlar ansikten gör man ju sedan länge i våra större media…..
Självklart vore det en hjälp med signalement, men våra dialogpoliser vi fått, kanske vill ta det lite försiktigt så man inte skämmer ut brottslingen i fråga….?
Ulf, så är det nog. Denna kategori förövare är väldigt känsliga och lättkränkta, och är snabba med att begära skadestånd om deras oförvitliga heder kränks. Offren t.e.x. Axel 88 år och Beda 84 år är det inte så noga med. Att deras värld rasar samman efter ett långt och strävsamt liv, utan att ha liggat samhället till last är av underordnad betydels