Nedläggning av Läckö Golf aktuellt redan i januari
Publicerad torsdag, 12 mars 2009, 14:51 av RedaktionenLidköpings kommun fick redan i slutet av januari en information om att makarna Pihlagen övervägde nedläggning av golfverksamheten vid Läckö Golf.
Den 26 januari hölls nämligen ett sammanträde i fastighetsdomstolen, där makarna Pilhagen som ägare ville göra om ett personalhus till enbostadshus – vilket kommunens miljö- och byggnämnd motsatt sig. Ur det protokoll som då skrevs framgår följande:
– Att golfbanan planeras att läggas ned för att återgå till jordbruk.
Beslutet om nedläggningen av golfbanan skulle tas i februari. Hela den månaden pågick dock förhandlingar mellan Läckö Golfklubb och ägarparet Pilhagen. Klubben meddelade den 5 mars att förhandlingarna brutit samman och att nedläggningen av golfverksamheten är ett faktum.