Sommaren på Läckö slott – med TV-inspelning
Publicerad tisdag, 17 mars 2009, 08:16 av Björn SmitterbergHär är programmet för sommarens planerade händelser på Läckö slott. En viktig dag i programmet är den 3 juni då kungen inviger sommarutställningen ”Kungliga Gåvor”. TV4 kommer i sommar också att spela in ett program som skildrar Magnus Gabriel De la Gardie och för ändamålet kommer ett gästabud att dukas upp i slottets Kungssal. Krögaren Ulf Wagner skall laga maten i slottets 1600-talskök.
I trädgården handlar det i sommar om temat Rått och Gott.
En nyhet för barnen är en ”ryslig” rundvandring med besök i gamla fängelsehålor, berättelser om häxor och liknande.
Här är sommarens program
1 maj öppnar slottet
3 juni inviger kungen sommarens utställningsom är en unik utställning med gåvor som furstar och kungligheter från utlandet skänkt till svenska regenger – kanske vid besök på Läckö slott under 1600- och 1700-talen.
6 juni – nationaldagen – öppnas utställningen för allmänheten.
19 juni firas midsommar traditionellt
19 – 21 juni är det medeltidsmarknad vid slottet.
27 juni börjar slottsäventyren för barnen och pågår till den 2 augusti.
Juli – varje tisdag och onsdag blir det sång- och musikgudstjänster i Slottskyrkan.
11 juli är det premiär för Läckö-operan som i år spelar Rossinis ”Italienskan i Alger”. Den spelas även den 14, 15, 17, 21, 22, 24, 25, 28, 29, och 31 juli samt den 1 augusti.
12 juli – Diggiloomed Lasse Holm och en rad artister på Slottsvallen.
Slottet stänger för säsongen i slutet av september. Ungdomar betalar inte inträde – och ungdom är man upp till 26 års ålder.