Mysiga djur och underliga monster i kvällens filmpremiär
Publicerad fredag, 03 april 2009, 09:38 av Redaktionen
Monster, rymdvarelser och så förstås de mest tilldragande hundar man kan tänka sig. Så räddas påsken. För det är filmer för de yngsta som har premiär på Folkets Hus i kväll och kommer att rulla fram i påskveckan. Lägg därtill Pettsson och Findus som fortsätter så blir barnen fullt sysselsatta.

När det gäller animerade filmer så blir det alltmer komplicerade historier men ändå så fantasifulla så barnen kan följa med. Monster och rymdvarelser möts i filmen ”Monster vs Alien”. När den unga kvinnan Susan träffas av en mystisk grön meteorit känns historien lite bekant, men sedan vänder det och mer eller mindre knepiga figurer med olika egenskaper dyker upp – bl a en galen kackerlacka, en groda som är lite uppnosig och en dessutom en tamagochi… Filmen rekommenderas från 7 år (men språket är det engelska).

Den som inte väckts av glädjen med en varm nos som puffar en på söndagsmorgonen – den har inte heller glädje med filmen ”Marley och jag”. För här är det hundmänniskor och en och annan hund som regerar. Huvudrollerna innehas av Jennifer Aniston och Owen Wilson samt hund. Eller blir med hund – för hunden här är alternativet till att skaffa barn. Detta är en barntillåten film – men det krävs förstås läskunskaper eller språkkunskaper för att förstå innehållet.
Folkets Hus har även filmer för vuxna. ”Män som hatar kvinnor” rullar vidare.

