Plusgubben om stilla veckan
Publicerad lördag, 11 april 2009, 10:14 av Redaktionen
Är stilla veckan verkligen så stilla? Frågan aktualiseras av Signaturen Plusgubben – signatur för en känd Lidköpingsbo som har sina funderingar under rubriken lite då och då.
Nu har vi äntligen passerat fettisdagen, d v s den dag vi skall äta fastlagsbulle, hetvägg, semla eller vad vi nu kallar det. De av oss som gillar semlor har nog trots det hunnit tröttna eftersom tjuvstarten blir tidigare och tidigare.
Veckan före påsk börjar med blåmåndan som följer direkt efter palmsöndagen. Denna måndag har även kallats fläskmåndan eller korvmåndan. I danskan och norskan står det även för en arbetsfri dag, vilket dock inte gäller längre. Fettisdagen eller vita tisdan är alltså semlans egentliga dag. Därefter följer dymmelonsdan, skärtorsdan, långfredan och påskafton. Förr lindade man något dämpande runt kläppen på kyrkklockorna på dymmelonsdagen. Denna dovare klockklang behölls fram till påskdagen d v s Kristi uppståndelse. Veckan före påsk kallas för stilla veckan och har naturligtvis sin förankring i kristendomen och korsfästelsen av Jesus.
Hur har då stilla veckan varit i ett mera profant perspektiv år 2009? Måndagen inleddes med naturkatastrofen i Italien. Jordbävningen som Berluskoni reducerade till en campingupplevelse!
I övrigt blev väl blåmåndan inte så stilla för Wanja Lundby Wedin som fick försvara sig med näbbar och klor i ett maratonmöte på LO-borgen. Efter 6 – 7 timmar kom hon ut med beskedet: ”Jag sitter kvar”. Men lidandets väg var inte över. På fettisdan åkte hon och träffade bygg 1:ans medlemmar och fick världens utskällning. På dymmelonsdan fortsatte hon sin” golgatavandring” upp till Norrland och fick sina fiskar varma. Bortsett från själva sakfrågan måste man säga att människor som utsätts för de massmediala s k dreven måste vara oerhört starka i psyket. Men man blir nog inte LO-ordförande utan den egenskapen.
Mera lyckosam var stilla veckan för Annika Österberg som efter 28 år i californiskt fängelse fick komma hem till Sverige. Hon fick specialflyg, och har i motsats till Wanja blivit något av en ”kelgris” i pressen. Låt vara att hon fick krypa in på Hinsan men i alla fall.
En annan som inte orkade hålla sig stilla i veckan var Lars Ferm, förr känd under namnet Lars-Inge Svartenbrandt. Han har varit på fri fot sedan något år men nu orkade han inte hålla fingrarna i styr längre. Tillsammans med en kompis och ett par k-pistar rånade de ett Swedbankskontor i Säter på självaste dymmelonsdan. Undrar om de tänkte på ljuddämpade vapen med tanke på traditionerna? Bytet blev klent.
Reinfeldt var ju framgångsrik i sina kontakter med guvernör Schwarzenegger när det gällde Annika Österberg. Det fina hade ju varit om man kunde ha utväxlat henne mot Svarten. Kanske rehabiliteringen fungerar bättre ”over there”, men för att citera Lina i ”Emil i Lönneberga” så får vi väl ”tänke på amrikanera också”.
Till min förvåning har jag läst en positiv nyhet. Ägg är ett nyttigt livsmedel. Tänka sig att det finns något som inte är skadligt och farligt. Vi kan nog lita på hönsen. Och det är säkert inte de som smugglar in glas i kycklingarna. I så fall skulle vi ju ha hittat glasbitar i äggen också.
Sista dagen i stilla veckan är påskafton. Undrar hur stilla den blir? Grannens 8-åring har redan varnat mej: ”Morfar har köpt 150 påsksmällar så nu får du hålla dej undan.”
Apropå det här med ägg. De lär ju vara bra för sex-driven. Häromdagen träffade jag en besviken ägg-ätare som berättade att det inte gick att lita på:
”Jag åt sex stycken men det var bara två som verkade!”
GLAD PÅSK!
Plusgubben


Såg en uppgift om att fettisdagen 2009 inföll den 24 febr. så det är möjligt att jag fått dess dag i stilla veckan om ”bak”-foten. Det skulle i så fall vara den första dagen då man började äta semlor.