4.500 kakelplattor till rondell vid Resecentrum
Publicerad tisdag, 14 april 2009, 16:57 av Björn Smitterberg
Den nya rondellen vid Resecentrum kommer nu att förstärka Lidköping som ett centrum för porslin och lergods. Vid Porslinsfabriken i Rörstrand har 4.500 kakelplattor tillverkats för att passas in i rondellens centrum som konstnärlig del av gatuarbetet.
Den här veckan skall arbetet med att montera kakelplattorna börja.


Vid rondellkörning ska uppmärksamheten riktas på trafiken och ej på konstverk.Helt olämpligt med konstverk och planteringar i en rondell
Och vad kan detta tänkas kosta kommunen?
Blir säkert dyrt ja, asfalt är ju bäst behöver varken klippas eller vattnas.Inför rondeller för trafikanter och ej för trädgårds och konstintresserade.
Det är inte mycket som för tillfället anses positivt hos vissa. Själv tycker jag det är helt fantastiskt att man verkligen bjuder till för att göra även trafikmiljön lite mjukare och vackrare. Den som inte klarar av ”rondellkörning” beroende på en estetiskt tilltalande miljö skall nog för sin egen och andras säkerhet ställa bilen och ta bussen. Då är det troligen inte trafikmiljön det är fel på….!
Det verkar vara en vettig idé. Anknyter till Rörstrand och ger dessutom sysselsättning lokalt.