Gå direkt till Nyheten (
Våldsam narkoman i Skara)

  1. Lidköpingsnytt.nu
  2. 08 juni 2026

Sök i Lidköpingsnytt arkiv

Mer eller mindre relaterat


Våldsam narkoman i Skara

Publicerad tisdag, 21 april 2009, 07:01 av Redaktionen

Poliser grep på måndagskvällen en 22-årig man i Skara som tvingade sig in i en lägenhet där han slog och hotade en kvinna. Händelsen utspelade sig på Surbrunnsgatan och kvinnan blev inte allvarligt fysiskt skadad. Ynglingen och kvinnan känner varandra sedan tidigare men graden av relation är inte helt klarlagd än. 22-åringen var drogad vid händelsen och är nu misstänkt för hemfridsbrott, olaga hot och misshandel.

5 Kommentarer
Sten Hård
Gäst
Sten Hård
21 april, 2009 01:14

22 år neddrogad,låter som en kommande kund till tidaholmsanstalten.Vart någonstans barkade det åt hel…e med detta land.Dagligen läser man om liknade saker och oftast är det inte gamla fyllos och narkomaner utan unga pojkar (vill inte kalla dom män) se på det som hände i bla Hjo, Alingsås och Axvall listan kan göras lång.

GS
Gäst
GS
21 april, 2009 03:14

… och hur många läser du inte om i tidningarna, Sten Hård? 999 st av 1000 eller hur många kan det vara som sköter sig. J***a klagande så fort det händer något brott, vilket iofs är ett för mycket, men ändå i klar minoritet att jämfört med det bra som händer!

TG
Gäst
TG
21 april, 2009 05:46

Konstigt det är sällan några upprörda kommentarer om sådana här händelser, tills någon skriver något om hårdare straff eller på något annat sätt klagar på dräggen som utför brotten. Då tar det hus i helvete och blir en massa kommentarer om hur synd det är om dräggen. Sluta och dalta och försvara brottslingar!!

p
Gäst
p
22 april, 2009 11:05

Alla är inte uppvuxna med bäst bakgrund.

The Kopyright Liberation Front
Gäst
The Kopyright Liberation Front
22 april, 2009 12:50

p: Innebär det per automatik att man måste bete sig illa?