Tradition och förnyelse på Valborgsmässofirandet
Publicerad torsdag, 30 april 2009, 18:57 av Björn Smitterberg
Det blev ett värmande vårtal – som vanligt i Stadsträdgården utan brasa. Men sången av manskören Harmoni och dess kvinnliga ledare Yvonne Bjerkevik var såväl traditionell som förnyad. Här var sångerna vi alla väntar oss, och som vi vill ha. Men också lite nya sånger.
– Valborgsmässoaftonen är en del av livscykeln, sa årets talare Annika Stedner, kultur- och fritidschef i Lidköping.
– Det är ett sätt att städa bort hösten och vintern och önska en god skörd. Och det är ju en förunderligt fin kväll.

Sa Annika Stedner innan Stadsmusikkåren spelade under bokarnas knoppar.

Stadsmusikkåren och Harmoni är de stående ingredienserna i det här firandet i Stadsträdgården. Men i kväll var det antagligen ett avslut på något – troligen var det sista gången som musikpaviljongen kom till användning på det här sättet. Redan om fem veckor skall den nya Dina-scenen stå klar i Stadsträdgården och invigas, med ABBA-takter. Till invigningen kommer nämligen flera av dem som spelat i musicalen ABBA.
Publik fattades inte i den försommarkväll som det faktiskt kändes som i den blommande parken, Stadsträdgården är synnerligen aktiv just nu.

Rörliga bilder:
Stadsmusikkåren med drillflickorna och Manskören Harmoni marscherar från Nya Stadens torg.
Manskören Harmoni sjunger i Stadsträdgården.

