4,5 miljoner lästa sidor i Lidköpingsnytt
Publicerad tisdag, 05 maj 2009, 09:34 av Björn SmitterbergAntalet läsa sidor i Lidköpingsnytt ökar och hittills i år har sidorna visats 4,5 miljoner gånger. Minst 35.000 enskilda personer använder Lidköpingsnytt som nyhetsförmedlare.
Att ange den exakta siffran för antalet personer som läser tidningen går inte. Man får ta statistiken för antalet olika ip-adresser och minska dessa rejält för att komma fram till en siffra. På Lidköpingsnytt bortser vi från den motsatta effekten – att flera personer använder samma ip-adress.
April hör traditionellt till de månader då läsandet minskar. Det minskade även i år – men bara marginellt. Det är så att våren helt naturligt lockar läsarna så att läsarmönstret ändras. Det är svårt för en webb-tidning att konkurrera med en papperstidning eller en god bok i hängmattan. Dessutom inföll påsken mitt i april – och är det bra väder i en helg så märks det i läsarsiffrorna.
Nu kan konstateras att Lidköpingsnytt under årets fyra första månader lästs vid 815.000 tillfällen och 4,5 miljoner sidor lästs. Det betyder att vissa annonser exponerats mer än fyra miljoner gånger bara i år! Priset för det har varit några tiondelar av ett öre per exponering.

