Gå direkt till Nyheten (Två personer fördes till sjukhus efter flygolyckan)

  1. Lidköpingsnytt.nu
  2. 06 februari 2025

Sök i Lidköpingsnytt arkiv

Mer eller mindre relaterat

Två personer fördes till sjukhus efter flygolyckan

Publicerad måndag, 01 juni 2009, 09:50 av Björn Smitterberg

flygkrasch_axs_90601Ett var ett mindre flygplan som havererade, ett så kallat ultralätt flygplan, utanför blänkås i Kinneviken. Två personer tog sig i land på okänt sätt och har förts till sjukhus i ambulans.

En stor räddningsinsats drogs igång sedan vittnen larmat flygledarna vid Såtenäs om att flygplanet slagit i vattnet. Ett spaningsplan startade omedelbart, sjöräddningen och räddningstjänsten larmades. Bl a gick sjöräddningsällskapet ut från Spiken och räddningstjänsten sjösatte sin båt.

Det är oklart om de båda som fanns på flygplanet är skadade. Det är två män, 67 respektive 59 år gamla.

Det har konstaterats ett utsläpp av olja på olycksplatsen och räddningstjänsten försöker minimera skadorna. Själva olyckan handlade om en någorlunda kontrollerad form av nödlandning.

flygkrasch_axs_90601