Gå direkt till Nyheten (Ekonomin i Lidköping något bättre än väntat)

  1. Lidköpingsnytt.nu
  2. 11 februari 2025

Sök i Lidköpingsnytt arkiv

Mer eller mindre relaterat

Ekonomin i Lidköping något bättre än väntat

Publicerad tisdag, 02 juni 2009, 16:25 av Björn Smitterberg

Ekonomin i Lidköpings kommun ser ut att gå något bättre än väntat – eller befarat kanske är bättre ord.
Besparingsinsatserna har givit resultat. Skatteintäkterna väntas minska med 65,6 miljoner kronor och det är det stora problemet – samtidigt som utdelningen på kapitalet inte blir som förväntat. Ändå pekar prognoserna nu på att underskottet blir mindr än 15 miljoner kronor.

I budgeten för året räknade man medett överskott på drygt 18 miljoner kronor.

Som Lidköpingsnytt tidigare i dag berättat har kapitalförvaltningen i år gått bättre och det har medfört en uppskrivning som också gynnar resultatet för året. Men det är alltså en prognos som redovisats – och här konstateras att den beslutade besparingen på en procent har uppfyllts av nämnderna – totalt 22,2 miljoner kronor.

1 Kommentar
Inline Feedbacks
Visa alla kommentarer
Ronny Carlsson
Gäst
Ronny Carlsson
2 juni, 2009 06:32

Bra jobbat (S), (V) (MP) trots kraftig motvind både från både regering och den kommunala oppositionen. Kan möjligen öppna ett och annat igenmurat öga hos vilseledda alliansföreträdare.