Gå direkt till Nyheten (Lisbeth Eklind på Galleri Pannrummet)

  1. Lidköpingsnytt.nu
  2. 06 februari 2025

Sök i Lidköpingsnytt arkiv

Mer eller mindre relaterat

Lisbeth Eklind på Galleri Pannrummet

Publicerad lördag, 25 juli 2009, 14:37 av Redaktionen

pannrummet_1_90724Ögonblicket ger uppslag till bilderna – ungefär så formulerar sig Lisbeth Eklind i den text om sitt måleri som man kan ta del av i samband med utställningen. klickbart1

pannrummet_1_90724

Lisbeth Eklind har sin kamera och sitt skissblock alltid till hands – intrycken kan komma i de mest oväntade sammanhang.

Som exempel kan man ta de tre ”Rörstrandsmålningarna”.

– En gråkulen dag satt jag på Rörstrandsfiket och ”upptäckte” plötsligt de gamla fabriksväggarna, berättar Lisbet Eklind.

Intrycket av dessa väggar resulterade alltså i tre målningar i äggoljetempera.

Det är 16  ”intryck” som redovisas på Pannrummet.

Den största ”Symbios” som föreställer mor och barn och gjord på babylakan.

Lisbeth Eklind är sakletare också – två bilder består av plåtar funna i en container !

Några bilder är gjorda på golvläggningspapp.

pannrummet_4_90724

Lisbeth Eklind är från Källby och har tagit upp måleriet sedan slutet av 70-talet, efter att intresset legat i träda sedan familjelivet krävde sitt.

Under senare år har hon deltagit i NBV:s mångsidiga kursverksamhet i bild och form, under lärare som May-Britt Östman Ljung, Chennet Juhlin och Africa Coll.

Hon har tidigare varit med på samlingsutställningar, bland annat Skaraborgssalongen.

Det här är hennes egentliga första separatutställning.

pannrummet_2_90724

För att vara fritidsmålare, som hon själv beskriver sig, kan man inte annat än berömma den djärva ansatsen. Friskt vågat hälften vunnet – verkar vara Lisbeth Eklinds motto.

En del bilder kan kanske kännas lite lättvunna i sin charmiga lätt spontanistiska touche, men framför allt de tre Rörstrandsmålningarna vittnar om en övertygande förmåga att komponera i färg och form.

Att Lisbeth Eklind har mycket spännande framför sig inom bildskapande är inte tu tal om, det visar hon med denna utställning.

Utställningen pågår till 1 augusti.

 pannrummet_3_90724

2 Kommentarer
Inline Feedbacks
Visa alla kommentarer
christoffer@ramrum.se
Gäst
christoffer@ramrum.se
26 juli, 2009 02:33

Din konst är underbar Lisbeth! ”Symbios” är väldigt passande för mig för tillfället :)

Sonen
Gäst
Sonen
27 juli, 2009 11:30

Stort grattis till en fin utställning mor! Härliga motiv som vanligt.