Gå direkt till Nyheten (Sommarteamet avslutar i Otterstads kyrka)

  1. Lidköpingsnytt.nu
  2. 22 maj 2024

Sök i Lidköpingsnytt arkiv

Mer eller mindre relaterat

Sommarteamet avslutar i Otterstads kyrka

Publicerad Tuesday, 28 July 2009, 15:43 av Redaktionen

sommarteam_90701På onsdagskvällen avslutas Sunnersbergs församlings serie av årets Musik i sommarkväll. I Otterstads kyrka kan manlyssna till Sommarkyrkoteamet som funnits med i församlingens verksamhet under juli månad.

Förutom medverkan i gudstjänster i församlingen har de också haft andakter på Läckö slott, helgmålsböner, sångstunder i Rackeby, Otterstad, Tolsjöhemmet och på Lugnet i Örslösa. Nu blir det ”Grand Finale” i Otterstads kyrka där det blir en något annorlunda Musik i Sommarkväll. Det blir en rundvandring i ord, ton och bild om vad sommarkyrkoteamet gjort under juli månad.

Kimmo Kling, tjänstebiträde i församlingen under sommaren håller i kvällens andakt och en kollekt tas upp till inköp av en Jeep till församlingens Missionsprojekt i Tanzania.