Gå direkt till Nyheten (LRK ryttare ute och tävlar med framgång i banhoppning)

 
  1. Lidköpingsnytt.nu
  2. 22 maj 2024

Sök i Lidköpingsnytt arkiv

Mer eller mindre relaterat

LRK ryttare ute och tävlar med framgång i banhoppning

Publicerad Thursday, 06 August 2009, 16:42 av Redaktionen

I helgen arrangerade MRK tillsammans med Billingens Sportryttarklubb lokala och regionala hästhoppningar. Tävlingarna hölls i Brunnsberg i Ullervad, Mariestads Ridklubbs anläggning.

Lidköpings ridklubb, LRK, ställde upp med flera ekipage som nådde framgångar.

På fredagen hölls den lokala hopptävlingen. 

I första klassen, Klass 8 0.95 – hoppning, bedömning A0+A0 två faser (A:1c) segrade Sofia Ringström på Cinderella från Bergs HK,  felfri i båda faser med tiden 28.57.
Trea kom Sofia Magnell  på Don Diego de la Vega, Lidköpings RK, som gick  felfri i båda faser med tiden 32.30 och på en åttonde plats kom Martina Siby, Lidköpings RK, även det ekipaget felfritt i första fasen och fyra fel i andra fasen.                

I andra klassen, Klass 7 1.00 – hoppning, bedömning A0+A0 två faser (A:1c) segrare Elin Söderqvist, på Harena från Sörmons RK som gick felfri i båda faser med tiden 25.97, femma kom Sofia Magnell på Don Diego de la Vega, Lidköpings RK, felfri i första fasen och fyra fel i andra fasen och på en 13.e platts kom Martina Siby, Lidköpings RK, med 8 fel i första fasen.    

Under lördagen och söndagen hälls de regionala hopptävlingarna. 

Klass 1 1.25 – A0+A0 två faser (A:1c). På trettonde plats kom Johanna Wahlin Eriksson på Capriool van Heet Holsten, Lidköpings RK, med 16 fel i första fasen.

Klass 2 1.20 – A:0. På 17:e plats Anna Hansson på ridskolehästen U2, Lidköpings RK, med nio fel.  

Klass 3 1.10 – A0+A0 två faser (A:1c). På tionde plats kom Anna Hansson på U2, Lidköpings RK, med fyra fel i fas 1 med tiden 53.40.            

Klass 4 1.20 – A0+A0 två faser (A:1c). På femte plats Lina Danielsson på Sunrise, Lidköpings RK, felfri i båda faser med tiden 41.93.     

Klass 4 1.20 – avd. B, A. Delad segrare Alexi Smirnov på Wichita, Lidköpings RK, med tiden 72.60.

Klass 5 1.10 – A:0.  På 17:e plats Lina Danielsson på Sunrise, Lidköpings RK, felfri runda med tiden 62.02. 

Klass 5 1.10 – Avd. B, A. I denna klass delade Alexi Smirnov på hästen Wichita, Lidköpings, RK segern med ytterligare 6 ryttare som hade en felfri runda, bland a Katja Perkiö på Cancan Ek, Skaraortens RF.