Gå direkt till Nyheten (Drejarschottis med olika danser)

  1. Lidköpingsnytt.nu
  2. 25 januari 2026

Sök i Lidköpingsnytt arkiv

Mer eller mindre relaterat

Drejarschottis med olika danser

Publicerad lördag, 08 augusti 2009, 13:32 av Björn Smitterberg

drejarschottis_linedance_90Lidköping fylldes i dag av musik och taktfasta steg – alla folkdanslag som deltar i årets drejarschottis dansar sig genom Lidköping och underhåller, lockar och får folk att börja nicka, i takt eller knixa lite på knäna. ikon_rorligt_inslag

Det är nu 26-året som det här arrangemanget genomförs av folkdansarna i Lidköping – sång och musik i ett dagar med deltagare från stora delar av Sverige. I eftermiddag blir det buskspel och – dans i Stadsträdgården och i kväll kommer hundratals att vara med i drejarschottisen som i år genomförs i Stadsträdgården.

Här är såväl stillsamma som rörliga bilder tagna på förmiddagen av Durbälgarna, Blandade fötter, Lidköpings Line Dancers och Läckö Square danser där Svante Jordeskog bokstavligt talat sjöng de koder som talade om för dansarna vad de skulle göra.

Rörliga bilder – klicka på pilen

[flv:https://lidkopingsnytt.nu/video/drejarschottis2009.flv 400 226]

Stillbilder – Klicka på bilderna för skärmformat

drejarschottis09_blfotter

drejarshottis09_durbelgar

drejarschottis_linedance_90

drejarschottis_squarea_9080

svantejordeskog_squaredance

 

1 Kommentar
Inline Feedbacks
Visa alla kommentarer
Alfred
Gäst
Alfred
8 augusti, 2009 03:00

Men vart är knätöffsa