Hört på stan: Säg det med ett :)
Publicerad fredag, 21 augusti 2009, 08:40 av Björn Smitterberg
Vi håller på att få ett nytt alfabete. Redaktören förstod som vanligt ingenting men vågade inte fråga eftersom han då avslöjas som den gamling han i egentligen är. Gammalmodig och utan moderna kunskaper om nåt.
Lite försiktigt gick redaktören och knackade på arbetskamraten Sofia dörr – hon har just fyllt 20 så hon vet nog.
– Vad betyder LoL, sa redaktören.
Sofia förstod att hon kommit i ett mentalt överläge gentemot redaktören men undervisade snällt om alla förkortningar som dykt upp. Så gjorde hon en ordbok på de vanligaste förkortningarna – de som används inte minst av dem som skriver kommentarer.
– Egentligen kommer det från MSN-kommunikationen, sa Sofia. Det finns figurer med ansiktsuttryck som man kan översätta till tangentbordstecken.
Så här är Sofias ordlista – den är inte komplett. Redaktören skall sätta upp den på väggen:
Leende: :)
Stort leende: :D
Förvirrad: :S
Räcker ut tungan: :P
Ledsen: :(
Gråter: :'(
Besviken: :I
Blinkar: ;)
Förvånad: :0
LoL står för laughing out loud – alltså storskrattar. Det kan också skrivas ASG – vilket står för asgarv.
Redaktören är nu alltså något mindre :S
Nu är det 118 dagar…
… kvar till nästa lediga dag utöver lördagar och söndagar. Det är julaftonen det. Men redaktören är ledig när ni läser detta. Ledigheten firas på annan ort, som det skulle kunna heta.
Vandringskorna är sprillans nya och lätt ingångna, det skall bli bra. Om det inte vore för den där ischiasnerven… Vissa yngre anhöriga anser att det inte är nämnda nerv som spökar, utan sittfläsket som håller på att spricka.
Det betyder inte att Lidköpingsnytt tystnar. Den nya datorn får lätt plats i packningen och eftersom Lidköpingsnytt ändå bearbetas via mobilt nät är det inga problem att ta fram den då och då. Men det blir lite mer sällan än vanligt förstås.
Det blir redaktörens första lediga dagar sedan 1 juni då promenaderna på Rügen avslutades.
Har du bytt bil…
… nyligen. Redaktören som anser sig ha norra Europas snyggaste och snabbaste bil (den har ju turbo!) och dessutom bensinsnålaste har kontaktats av en bilfirmas försäljare:
– Hörrödu, hur går din bil då?
– Som en klocka, svarade redaktören. Helt felfri. Har aldrig varit något fel på den(?).
– Hur långt har den gått, var nästa fråga och sedan kom det oväntade:
– Du som är miljövän skall naturligtvis ha en ny miljövänlig bil i stället.
– Nja, då måste den vara mycket miljövänlig, sa redaktören. För det går ju åt ganska mycket energi och råvaror för att göra en bil till, särskilt om jag inte är säker på att jag behöver en ny bil.
Saken utvecklades. Men om redaktören skall betala 100.000 kronor i mellanskillnad för att få en bil som drar 0,44 liter per mil i stället för 0,55 – då skall det köras många mil innan den där besparingen av olja och råvaror är gjord.
– Har du någon som går på biobränsle i någon form, frågade redaktören.
– Diesel, sa försäljaren.
– Du menar bio-diesel, sa redaktören.
– Ja, det går ju men inte så bra… Du vet… Priset…
Försäljaren förstod att han var på väg att inveckla sig i något som höll på att aldrig ta slut. Han var helt oklar över att redaktören ägnat en stor del av sitt yrkesverksamma liv åt att titta på energibalanser, effekter och exergi.
Redaktörens förtrogne S.Pion kunde dock berätta att säljaren har problem – det är nämligen näranog slut på begagnade bilar. För när bilmarknaden brakat ned för källartrappan och hamnat i mörker har försäljningen av begagnade bilar tydligen varit det som givit handlarna ledljus.
– Dom vill ha din bil, sa S. Pion. Det är egentligen arbetsmarknadspolitik dom sysslar med.
Kanske har S. Pion rätt för det pris som säljaren var villig att betala vid ett byte var betydligt över vad redaktören trodde var möjligt.
Var går gränsen…
… för när något blir så fult att kommunens arkitekter och byggnadsinspektörer ingriper?
Frågan har ställts av läsare i vår serie om miljöer som inte hamnar på vykort. Och frågan är intressant. Är det dags att ta tag i vissa miljöer i Lidköping och se till att de blir uppsnyggade? Åtminstone på sikt.
Många är det som reagerat på utvecklingen längs Sockerbruksgatan. Här finns såväl gamla hus som väldigt nybyggda. Är det fel på dom? Nej, knappast. I stället är det nog sammansättningen av hus som stör.
Börjar Lidköping bli miljömässigt vildvuxet? Nu kan förstås liberalen säga att var och en ska få bygga som man vill, och dess motståndare påstå att alla hus ska vara likadana. Någonstans på skalan däremellan finns Lidköping.
Lidköping är en stad – och här måste finnas mötesplatser. Redaktören vill inte på något sätt hindra handeln – men det bör finnas mer saker centralt i Lidköping att göra. Lidköping är nu bara en stad under affärstid.
Lidköping kanske skulle ha en inomhusscen centralt – inte vid Framnäs?
Delta gärna i meningsutbytet. Redaktören vet inte bäst. Inte riktigt alltid i alla fall.
Det finns läsare som …
… har synpunkter på det här med antalet åskådare.
Redaktören gillar den nya scenen i Stadsträdgården och har förstås tidigt gjort ett system för att räkna publiken där. Det är ett system som använts i flera år på olika platser och bygger på att man har ett ganska stort område där man vet exakt hur många människor som får plats, och utifrån det multiplicerar området och därefter drar ifrån i förhållande till tätheten av människor i varje del av publikutrymmet. Ungefär som fågelräkning.
Detta fordrar att man ser publikhavet från två håll, och helst lite från ovan. Det kräver också att man gör en verklig räkning av vissa områden. Många har nog lagt märke till hur redaktören står på handikapprampen invid scenen och räknat, och därefter gått upp i Musikskolan och gjort samma beräkning. I ett fall – på lördagens allsång – var det inte fler besökare än publiken kunde räknas.
Men utan en sådan beräkningsgrund är man förlorad. Då kan 1.000 bli 2.000, eller 3.000 bli 5.000.
Förra onsdagen var Scotts på plats. Och deras cirka 3.000 gäller som publikrekord i sommar. En kollega till redaktören sa att det var absolut fel med 3.000.
– Det var många fler!
– Hur vet du det, frågade redaktören intresserade.
– Scotts är ju så populära, blev svaret och det visade att vissa beräkningsmetoder verkligen är luftiga.
Ha det så trevligt …
… i Lidköping de närmaste dagarna. Redaktören försvinner till annan ort – men helt säkra går ni inte, för datorn finns i bagaget, och telefonen och annat som behövs för att uppdatera tidningen. Men det blir kanske lite längre pauser mellan uppdateringarna än vanligt.
Full fart på måndag igen.
Veckans avslutande…
… vits kommer denna vecka från Bengt BG Gustavsson i Vinninga och handlar om de båda barnen som kom in smutsiga efter att ha lekt.
– Uj uj vad du har lortat ner dig Johan, vad har du gjort?
– Vi lekte bondgård och jag var gris. Men du skulle se Erik, han skulle vara höna och värpte i byxorna…
God helg


Ett stort TACK för förteckningen av det ”nya” alfabetet, jag har inte vågat fråga någon, man vill ju inte verka mossig och så:)