Gå direkt till Nyheten (Skara får nya nattambulansen)

  1. Lidköpingsnytt.nu
  2. 17 januari 2026

Sök i Lidköpingsnytt arkiv

Mer eller mindre relaterat

Skara får nya nattambulansen

Publicerad söndag, 23 augusti 2009, 07:32 av Redaktionen

genre_ambulans_lopDen utökade ambulanstjänsten på nätterna kommer att stationeras i Skara. det är en ambulans som skall stå redo i Skara varje natt.

Det skrev Skaraborgs Allehanda på lördagen. Med placering i Skara innebär det kortare larmtider till bl a Nossebro och Gullspång. I våras anslogs en miljon kronor till en utökning av nattambulanserna i Skaraborg. Den här utökningen skall vara i tjänst före månadsskiftet mellan september och oktober.

2 Kommentarer
Inline Feedbacks
Visa alla kommentarer
Lynx
Gäst
Lynx
23 augusti, 2009 01:32

Detta är det mest logiska beslut som tagits i ambulansfrågan.
Att Skara nu får två stycken dygnsambulanser skapar en bättre flexibilitet och beredskap.
Sen skapar visserligen inte denna extra resurs att larmtiderna till Nossebro och Gullspång kortas. Varaambulansen kör vanligtvis till Nossebro och Mariestad eller Hova till Gullspång.
Skaraambulansen kommer nu få mer passningsuppdrag för att skapa en bättre ambulansberedskap i Skaraborg.

Mr Bean, hhmmm.
Gäst
Mr Bean, hhmmm.
24 augusti, 2009 10:33

Det var på tiden.