Gå direkt till Nyheten (Minskad jour på sjukhuset i höst)

  1. Lidköpingsnytt.nu
  2. 23 januari 2026

Sök i Lidköpingsnytt arkiv

Mer eller mindre relaterat

Minskad jour på sjukhuset i höst

Publicerad tisdag, 25 augusti 2009, 16:47 av Redaktionen

Primärvården kommer att minska sitt öppethållande och det finns nu oro på sjukhuset i Skövde att patienterna hamnar i en karusell där de hänvisas runt utan att få hjälp annat än per telefon. En av jourcentralerna som minskar öppethållandet finns i Lidköping.

SR Skaraborg har i dag berättat att primärvården beslutat att jourcentralernas öppettider skall minskas bl a i helger. Verksamhetschefen i Skövde är nu rädd för att patienterna kommer att vända sig direkt till akuten på kärnsjukhuset i stället och att det kommer att bli överbelastning på den mottagningen.

1 Kommentar
Inline Feedbacks
Visa alla kommentarer
Karin Ekblad
Gäst
Karin Ekblad
26 augusti, 2009 09:42

Bättre frisk och rik än fattig och sjuk! Vi får sluta bli sjuka på jourtid! Bäst att hålla sig frisk….
Jag försökte för någon vecka sedan komma intill jouren med sonen och fick jobba rätt bra innan jag lyckades. Ingen vill väll vara sjuk för skoj skull klockan 22.00…. Man blir f-d!!! när man ska skickas runt i telefon mellan Skövde och Lidköping innan man kommer intill.Pust!!!