Folkets Hus: Gunvald skjuter skarpt igen
Publicerad onsdag, 26 augusti 2009, 04:39 av Björn Smitterberg
Gunvald Larsson är tillbaka, han som spelar stålmannen i filmerna som egentligen handlar om kommissarie Beck men som alltid fokuserar på Gunvald Larsson. Premiär på bio i kväll.
Det är ytterligare en omgång filmer som spelats in. Harald Hamrell, regissören, tycks inte tröttna på de här historierna. Enligt flera kritikers som förhandssett filmen som i kväll har premiär över hela landet – bl a i Lidköping – är det en ovanligt tunn historia.
I filmen figurerar miljöaktivister som egentligen är något annat. Gunvald Larsson skjuter och slåss med samma glada min. Och aldrig tycks han åka dit – vilket förmodligen vilken polis som helst skulle göra som är i närheten av de metoder som används i filmerna.

Peter Haber som Martin Beck har kvar rollen som den som försöker hålla etiken någorlunda under kontroll.
Denna den fjärde omgången av Beck-filmer skall bara bli två filmer, och nu är det för biograferna filmerna spelas in. DVD-versionerna kommer i andra hand. Betal-TV i tredje, reklam-TV i fjärde och ”vanliga” TV i femte.
I kväll har filmen premiär i hela landet, och Lidköpings Folkets Hus är en av premiärbiograferna.



Beck är världens bästa film!
Usch, de är så dåliga skådisar Peter Haber och Persbrandt. Totalt talanglösa, icke trovärdiga, alldeles för stockholmska…och Beck filmerna är och har alltid varit lågbudget. När lägger de av?