Gå direkt till Nyheten (Cecilia Widegren till FN)

  1. Lidköpingsnytt.nu
  2. 23 januari 2026

Sök i Lidköpingsnytt arkiv

Mer eller mindre relaterat

Cecilia Widegren till FN

Publicerad måndag, 31 augusti 2009, 13:53 av Redaktionen

Moderata riksdagsledamoten Cecilia Widegren, Vara, kommer i morgon att resa till New York för att representera Sverige vid FN-konventionen om rättigheter för personer med funktionsnedsättning.

Konventionen om rättigheter för personer med funktionsnedsättning syftar till att förbättra villkoren för personer med funktionshinder runt om i världen. Cecilia Widegren, (M), representerar Sverige vid FN-högkvarteret i New York, som representant av ett av de första länderna som har ratificerat konventionen för att uppmana övriga att följa efter för att säkerställa implementeringen.

3 Kommentarer
Inline Feedbacks
Visa alla kommentarer
Åke Åkerbock
Gäst
Åke Åkerbock
31 augusti, 2009 08:12

Måtte hon stanna där.

Sten Hård
Gäst
Sten Hård
1 september, 2009 09:17

Det är väl hennes egen regering som anser att minst 50000 personer med sjukbidrag är så pass friska att dom kan jobba.Dom har ingen funktionsnedsättning enligt alliansen.Det är ett hån mot dessa att skicka denna representant till FN.

Undrande inflyttad
Gäst
Undrande inflyttad
1 september, 2009 12:24

Det lyser viss avundsjuka… Lycka till Cecilia, du kommer säkert att göra ett bra jobb.