Socialkontoret i Lidköping blir ledigt
Publicerad torsdag, 03 september 2009, 10:40 av Björn SmitterbergDen här månaden flyttar hela Individ- och familjeomsorgen – ofta kallad socialförvaltningen – från Skaragatan till Rörstrandsområdet där nya lokaler blir färdiga i dagarna. Därmed kommer hela förvaltningen att vara samlad på ett ställe.
Samtidigt blir 1.400 kvadratmeter kontor lediga på Skaragatan. Här har kommunen köpt del i ett hus som är en bostadsrättsförening – en ganska liten sådan. Förutom kommunen är det 12 delägare.
– Vi vill försöka hitta en ny verksamhet som tar över lokalerna, för om det ska ske en ombyggnad till lägenheter blir det en ganska stor kostnad som drdabbar alla de som har lägenheter och vi vill undvika det, säger Christina Jansson vid kommunens Fastighetskontor.
– Vi har undersökt om andra verksamheter vid kommunen är intresserade av lokalerna, men inte funnit någon. Därför skall vi nu försöka sälja till någon som tar över hela lokalen i första hand. Om det inte går – ja då får vi se hur vi gör.


Mycket flyttas till Rörstrand och Sockerbruket, borde inte omgivningen anpassas också tex så behövs mer p-platser redan nu det finns aldrig en ledig p-plats vid Rörstrand eller Sockerbruket på dagtid och det är väl då vi har ärenden dit eller?. Dessutom är det alltid stopp från alla håll i rondellen vid Rörstrandsbron när de flesta slutar jobbet rena kaoset!med trafikljusen fungerade det mycket bättre.
Det pågår krig i världen, folk dör i svininfluensa, barn brinner inne, ibland går strömmen och det är för mycket bilar i rondellen vid Rörstrandsbron.
Det är jobbigt vara människa!
@ tänk efter före. Det finns väl ändå fler parkeringsplatser vid rörstrand än vad det fanns vid socialkontorets gamla lokal? Om du nu inte skulle hitta en parkering på framsidan av rörstrand föreslår jag att du fortsätter till baksidan.
Vad gäller sockerbruket kan jag hålla med om att det saknas parkeringsplatser, men så har ju inte så mycket flyttats ner dit än heller. Vi får hoppas kommunen hittar lösning på det innan biblioteket flyttar in.
Håller med föregående tänk efter före, nästan så jag borde blivit statsplanerare!
Nån ledig tjänst?
det blir en stor stor parkering inntill eller snarare runt hörnet vid socialen..vh vaktmästaren
Mikael, har aldrig påstått att det fanns mer p-platser på Skaragatan, jag åker vare sig till Sockerbruket eller Rörstrandsområdet frivilligt, vill jag till Jysk tex åker jag till Skara. Socialkontoret har jag aldrig varit på, men för Guds skull man har väl ögon att se med och vet vad alla man känner tycker om dessa p-platser.
@ tänk efter före, vill åter en gång poängtera att det finns gott om platser på baksidan av rörstrand, det kan du meddela dina vänner så slipper dem vara arga.
Alltid lika kul när kommunal verksamhet flyttas utan minsta tanke på följderna. Vem betalar för de gamla lokalerna?? Hade detta inte gått att planera lite, så de inte behövt stå tomma? Men det är ju bara skattemedel…..