Så här ser stulna husvagnen ut
Publicerad onsdag, 09 september 2009, 13:23 av Björn Smitterberg
– Jag trodde ju inte mina ögon, trodde att jag ställt vagnen på ett annat ställe och började leta, säger Johan Gillgren som i natt blev besluten på en husvagn värd mellan 700.000 och 800.000 kronor.
Det är en husvagn, inte en villavagn. Men den kräver en speciellt utrustad dragbil eftersom det fordras en svanhals med vändskiva för att dra vagnen. Den är 13 meter lång och den största i Europa.
Detta är en bild på vagnen. Bilden kan klickas till större format.
– Jag hade inbrott redan natten till tisdagen, men igår satte vi på ett nytt lås med härdad kedja. Det hjälpte inte – förresten är även nya låset och kedjan stulen.
I dag på morgonen skulle Johan Gillgren köra iväg vagnen till kunden. Vagnen har köpts från USA men har inretts och byggts efter kundens önskemål. Kunden reser mycket i arbetet och vill slippa långa boenden på hotell. Därför är vagnen hans alternativ. Vagnen skulle levereras i Oslo i dag.
Det krävs alltså en speciell bil för att kunna dra den stora vagnen och Johan Gillgren hoppas att någon upptäcker vagnen – störst i Europa.



vad fan tänker folk med? Hur svår kommer den vara att känna igen liksom :)
Kan bara hålla med föregående talare…Katastrof- tänk!
ja inte lättare att avyttra heller. troligen en trailer dem har använt vid stölden, hur många är det som har vändskiva på sin pickis?
Kolla vad de har legat för båtar inne i hamnen i natt. Säkert nån som dratt iväg med den på nån båt.
Mvh
hej!
Igårkväll några minuter över tio tiden var jag påväg hemifrån min träning då jag och min chaufför reagerade på en sådan stor husvagn som kom körandes i örslösa rondellen, MYCKET likt den.
Detta låter som ett bestälningsjobb går säkert till öststaterna nån stans.
tyvärr S.L ingen båt i hamnen som kunde ta med släpet