Gå direkt till Nyheten (Fjärdedomare införes i bandyn)

  1. Lidköpingsnytt.nu
  2. 25 januari 2026

Sök i Lidköpingsnytt arkiv

Mer eller mindre relaterat

Fjärdedomare införes i bandyn

Publicerad måndag, 14 september 2009, 10:55 av Tore Sahlström

Inför den kommande bandysäsongen ,som drar  igång om en dryg månad , ska det vid varje elitseriematch finnas en fjärdedomare . I fotbollen har det varit en självklarhet  en längre tid med en fjärdedomare, och nu tar bandyn efter fotbollens domarsystem.
Fjärdedomaren kommer som i fotbollen att finnas mellan avbytarbänkarna, och dennes huvuduppgift är, att kontrollera att lagen utför bytena på ett korrekt sätt. Han har även rätt till att kontrollera spelarnas utrustning. Dessutom kommer fjärdedomaren vara uppkopplad med ett headset , och kan på så vis ha direktkontakt med huvuddomare och matchsekretariatet. Om huvuddomaren blir skadad under match blir det fjärdedomaren som ska hoppa in och ha huvudansvaret på isen.
Utöver fjärdedomare ska det vid varje elitseriematch finnas en matchläkare på arenan. Läkaren ska vara klädd i neonväst i närheten av spelarbåsen.